Yazıma başlamadan önce bilgi edinme hakkımı kullanarak Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğine seslenerek hastanenin palyatif servisinde neler yapılmak isteniyor, neler amaçlanıyor öğrenmek istiyor ve cevabını bekliyorum.

 *  *  *

Geçtiğimiz hafta Kırşehir’de sürekli olarak yazdığım olması gereken özlediğimiz, güzel görüntüler yaşandı.

İlk olarak AK Parti ile CHP’den belediye başkan adaylıkları kesinleşen Osman Arslan ile Selahattin Ekicioğlu’nun Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz’ın makamında bir araya gelerek görüşmeleri, Kırşehir’in sorunlarını konuşmaları ve birbirlerine başarılar dilemeleri Kırşehir olarak özlediğimiz ve olması gereken güzel görüntülerdi.

Yıllardır “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi’nde bu görüntülerin gerçekleşmesi için yazılar yazdığım, mücadele ettiğim ama bir türlü başarılı olamadığım bu görüntüleri görmek beni çok mutlu etti.

Çünkü son yıllarda sadece Kırşehir’de değil, ülkemiz genelinde de insanlar arasında siyasi ayrışmalar yaşanmaya ve birbirlerine selam vermemeye başlamaları üzücü sonuçlar doğurmaktadır.

Hatırladığım kadarıyla bu ayrışmalar her gün olayların yaşandığı, insanların öldüğü, şehirlerin yakılıp, yakıldığı 12 Eylül 1980 öncesi dahi yaşanmamıştı. Ne acı ve üzücüdür ki günümüzde sanki bu ayrışmaların yapılması için belirli bir merkezden emir verilmiş gibi siyasi olarak ayrıştık, inanan-inanmayan, bizden-bizden olmayan ayrışmaları hat safhaya ulaştı. Bu durum Kırşehir’in ve ülkemizin geleceği adına iç açıcı durum değildir.

Her ne olursa olsun 1950’li yıllardan itibaren siyasetten ve siyasetçilerden çok acı ve eziyet çeken, haksızlıklara uğrayan, üvey evlat muamelesi gören Kırşehir’de ihtiyacımız olan en büyük şey birlik ve beraberliği sağlamaktı ama ne yazık ki biz bu birlik ve beraberliği hiçbir zaman sağlayamamıştık. Özellikle son yıllarda birlik ve beraberli sağlamayı bırakın birbirimizden tamamen koptuk.

Neden koptuk? Siyasetçiler yüzünden koptuk. İlimizde siyasi partileri temsil edenlerin Kırşehir’i değil kendi menfaat ve çıkarlarını düşünmelerinden, egolarını tatmin etmelerinden, genel başkanlarına boyun eğmelerinden koptuk.

Oysa Kırşehir olarak ihtiyacımız olan tek şey birlik ve beraberliği sağlamaktır. O nedenle AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan ile mevcut belediye başkanı, CHP Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu’nun bir araya gelerek görüşmelerini, Kırşehir’in sorunlarını konuşmalarını, birbirlerine başarılar dilemelerini, Kırşehir’e hizmet yolunda önemli bir adım olarak görüyor gerek seçim çalışmaları sırasında olsun, gerek seçimden sonra olsun bu tür bir araya gelmelerin sürekli olmasının Kırşehir için faydalı olacağına inanıyorum.

Burada en büyük görev öncelikle belediye başkanı olması nedeniyle Selahattin Ekicioğlu’na düşmektedir. Bunun içinde Selahattin Ekicioğlu’ndan Şubat ayında bir hamle yaparak Kırşehir’de tüm siyasi partilerin belediye başkan adaylarını, il başkanlarını Ağalar Konağı veya Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde bulunan Kırşehir evinde basınla birlikte bir araya getirerek Kırşehir için birlik beraberlik adımlarının atılmasını, Kırşehir’in sorunlarının konuşularak çözüme kavuşturulması konularında girişimlerini bekliyorum.

İkinci olarak aynı girişimleri, aynı düşünce ve anlayışla AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan’dan da bekliyorum.

Sonrasında sırasıyla diğer partiler olmak üzere, ilimiz de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları başkanlarından, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara’dan, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’den de bekliyorum.

Söz konusu Kırşehir olunca şahsi menfaat ve çıkarlar, egolar, kaprisler teferruat olmalıdır.

Bu güzel görüşmeyi gerçekleştiren Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan’a ve odasında bu görüşmenin yapılmasını sağlayan belediye başkan yardımcısı Nuri Araz’a teşekkür ediyorum.

 *  *  *

Geçtiğimiz hafta Kırşehir’de yaşanan güzel görüntülerden bir diğeri de yine yıllardır yazdığım ilimiz yöneticilerinin ve siyasilerin Kırşehirspor’un maçlarına gitmemeleri ve Kırşehirspor’a sahip çıkmamalarıydı.

Kırşehir’de oynanan Afyonspor maçına Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara’nın yanında Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal ve Jandarma Alay Komutanı Jnd. Kd. Albay Sadık Gülecen ile birlikte izlemesi geçte olsa sevindirici olmuştur.

Biz ilimiz yöneticilerinden, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşları başkanlarından her konuda olduğu gibi Kırşehirspor’a da sahip çıkmaları, Kırşehir’deki maçlara gelmeleri, Kırşehirspor Başkanı Çağatay Han Torun’dan takımın maddi ve manevi konularda sorunlarını dinleyerek çözüme kavuşturulması konularında yardımcı olmalarını istiyoruz.

Bilinmelidir ki Kırşehirspor hiçbir siyasi partinin malı değil, tüm Kırşehirlilerin takımıdır. Hal böyle olup, işin içine Kırşehir ve Kırşehirspor girince herkes elini taşın altına koymak zorundadır. Eğer her işte olduğu gibi Kırşehir’de futbola ve diğer spor faaliyetlerine siyaset sokulursa yanlış yapılmış olur.

Çünkü spor barış, kardeşlik ve dostluk demektir. Siz spor özellikle de futbol karşılaşmalarında olduğu gibi başka konularda binlerce hatta on binlerce insanları ceplerinden para vererek bir araya getiremezsiniz.

İlimizde de Kırşehirspor insanların peşinden koştuğu, mutlu olduğu, stres attığı,  anlıkta olsa hayat pahalılığını, geçim sıkıntısını, işsizliği unutturduğu bir sevda, bir tutku, bir aşktır.

Burada geçte olsa Kırşehirspor maçına giderek izleyen başkan Çağatay Han Torun’dan bilgiler alan Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara’ya beraberinde gelen Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal ile Jandarma Alay Komutanı Jnd. Kd. Albay Sadık Gülecen’e teşekkür ediyor, kendilerini bundan sonra ki maçlarda da görmek istediğimizi de belirtmek istiyorum.

Ayrıca AK Parti Milletvekili Necmettin Erkan ile Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan’ı da görmek istiyoruz.