“Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni” 5 Kasım'da

“Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni” 5 Kasım'da

Kırşehir Valiliği’nin desteği ile Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kırşehir Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası 10. Aşıkpaşa Şiir Şöleni” 05-06 Kasım 2021 tarihleri arasında Kırşehir’de yapılacak.
Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kırşehir Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek şiir şöleni, 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı olması nedeniyle Kırşehir Valiliği tarafından da desteklendi.
Onuncusu gerçekleştirilecek şölene; Türkiye, Azerbaycan, Irak ve Kırım’dan 18 şair ve yazar katılacak.
Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır Şiir Şöleni ile ilgili yaptığı açıklamada; “2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı olması nedeniyle Kırşehir Valiliği tarafından desteklenen ve Âşık Paşa’nın adını taşıyan aynı zamanda ilimizin tanıtılmasında önemli rol oynayan bu şiir şölenine yurtdışından ve yurt içinden çok sayıda şairimiz katılacak. Amacımız; 13. Yüzyılda eserlerini Türkçe yazan, Türk dilinin öncüsü Aşıkpaşa’yı ölüm yıl dönümünde anmak, Türkçenin zengin şiir varlığını, geçmişi ve bugünü ile gündemde tutmak, bütün dünyada Türkçe yazan şairleri bir araya getirmek, farklı Türk lehçelerinin şiir zenginliğini ortaya koyarak müşterek edebiyat zeminimize dikkat çekmektir. Bu yılda, Yunus Emre ve Türkçe Yılı olması bu şenliğimize ayrı bir güzellik katıyor.2 gün sürecek şölenimizin birinci gününde; Türkiye, Azerbaycan, Irak ve Kırım’dan 18 şair ve yazar katılarak şiirlerini seslendirecek, Ustalar Müzik Oyun Topluluğu ve Zülüf Müzik Grubu da müzik dinletisinde bulunacak. İkinci gününde ise İl merkezimizin yanında, Mucur ve Kaman ilçelerimizdeki tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edilecek. Şiir sevdalılarını 5 Kasım günü saat 19.30 da Neşet Ertaş Kültür Sanat merkezinde ücretsiz yapacağımız şenliğe davet ediyor, bu organizasyonun gerçekleşmesinde katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER