2024 yerel seçimleri yaklaşırken Türkiye genelinde partiler adaylarını hâlâ tam olarak açıklayamadı.

Bu kadar geç açıklamalarının sebebi ise doğru aday bulmada zorlandıkları gerçeğidir.

Bu gerçek dışında hiç kimse karnından konuşmasın ve kendini bulunmaz Hint Kumaşı sanmasın.

Siyasette malzeme insan. Doğal olarak insanın olduğu her yerde, insana özgü davranışlar ve tavırlar tartışma konusu. Siyasette müşteri çoktur ama müştereken temsil yetkisi yoktur.

Sonuçta her siyaset kendi "eğer, meğer" türküsünü söyler.Halk ise "keşke" türküsünü !?

Yerel seçimlerin yapılacağı 5 yıl öncesinden belli olmasına rağmen!?

Sorarsanız, hemen her parti, bir seçim biter bitmez ertesi gün çalışmaya başladığını söyler.

Gel gelelim, Ocak ayının da  sonundayız, hâlâ aday arayışı devam edenler, kararsızlıkları sürenler var. Doğru adayı bulamadığı için, tercihi de olmadığı halde, bulabildiğini dayatanlar var.

Geçen seçimden beri birlikte çalıştıkları halde, şimdi rakip olmuşlar.

Yani ne aday çalışılmış, ne strateji.

Özellikle CHP’den aday çıkamayan aday adaylarının iyi partiye, iyi partiden aday çıkamayan aday adaylarının ise CHP’ye ve devamla aynı durum diğer partiler arasında da aday geçişleri olduğu görülüyor.

Bu durum ise vatandaşlar tarafından nerede kaldı ilkeli siyaset, nerede kaldı dava adamlığı, koltuk uğruna omurgasız çıkışlar olarak değerlendiriliyor.

Tam da bu bağlamda, 4 insan tipi çıkıyor karşımıza.

1-Omurgalı olanlar

2-Güce göre hareket edenler

3-Hem seni, hem de karşı tarafı idare edenler.

4-Renk vermeyen tipler.

Bu tespit ekip oluşturmak isteyenlere, naçizane ufak bir hatırlatma. Belki bir faydası olur.

Kişilerde,bu bilgilerle kendilerini ve çevrelerinde bulunanları sınıflandırır ve bir şekilde aynanın karşısında kendilerini görme imkanı bulmalarına biraz faydamız olur...

Ayrıca bir çoğunu tenzih ederim ama aday adaylarının ADAY ÇIKMAMASI HALİNDE karşı mahalleye hizmet edecekleri ya da Belediye Başkan Yardımcılığı gibi görevler talep edecekleri gayreti içerisinde olduğu da biliniyor.

Yerel seçimde aday önemlidir, ''seçmen aday profilini göz önünde bulundurur, yeri gelir partisine de bakmaz, doğru aday gösteren kazanır" yaklaşımı bu seçimde geçerli olmayabilir. Çünkü daha bu seçimin, yerel seçim gibi mi geçeceği, genel seçime mi evrileceği belli değil. Ve emareler genel seçim havasına işaret ediyor. Demedi demeyin, o zaman ne olacağı hiç belli olmaz...

Hal böyle iken yol arkadaşları birbirlerine bir elinde çiçek demeti uzatırken, diğer elinde  KABİL misali hançer ile bekliyorlar.