“Normal günlerde “Kırşehir Çiğdem” Gazetesinde haftada bir gün yazı yazmaktayım. Ama bu hafta çok özel bir durum olduğu için ikinci yazımı yazmak istedim. Yazmazsam sorumluluktan kaçmış olur, suçluluk hissederim ve vefasızlık yapmış olurum. Bu da bana yakışmaz.

Bu hafta çok küçük yaşlardan itibaren gönül bağımın oluştuğu, göz bebeğim dediğim “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi’nin onur günü, gurur günü, şeref günü, Kırşehir’e hizmet etmeye başlamasının 48’ci yıldönümü.

Evet, “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi on bir yaşından itibaren içerisinde yer almaya başladığım, yıllar geçtikçe köşe yazısı yazmaya başladığım göz bebeğimdir.

İşte benim göz bebeğim olan “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi Kırşehir’e yaptığı hizmetlerle, cesur, doğru, dürüst habercilik anlayışıyla, eğitim düzeyi yüksek, dürüst köşe yazarlarıyla 48 yıldır Kırşehir’e hizmet etmeye çalışmaktadır.

Kolay değil 48 yıl demek. Geriye dönülüp bakıldığında bu süreçte ne zorluklar yaşandı, sıkıntılar çekildi ve “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi bu günlere nasıl geldi? Onu da çileyi çekenler, zorlukları yaşayanlar bilir.

48 yılda hükümetler kuruldu, hükümetler yıkıldı, ihtilaller oldu, köprülerin altından sular geçti, köprüler yıkılarak, yenileri yapıldı. Tek katlı müstakil kerpiç evlerden oluşan Kırşehir’in yerini çok katlı binalardan oluşan Kırşehir aldı ama  “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi karşılaştığı her türlü zorluklara ve baskılara rağmen eğilmeden, bükülmeden, gerdan kırmadan, kıvırmadan 48.  yılı geride bırakarak Kırşehir’e, Türk Basınına hizmet etmeye devam etti.

Küçük yaşlardan itibaren gidip, geldiğim, anılarım olan, Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ün “Bir devlet adamı, bir vazife adamı için gündüz, gece diye bir şey yoktur” sözünü prensip edinerek gündüz-gece, yaz-kış demeden uzun soluklu bu yolda çok çalışan,  mücadele eden, kıt imkanlarla, zor şartlarda ayakta durmaya, doğru, dürüst,  güvenilir haber habercilik yapmaya gayret gösteren göz bebeğim “Kırşehir Çiğdem“ Gazetesi 48 yaşına girdiği bu gün tüm zorlukları aşmış, teknolojiye ve modernizasyona ayak uydurarak günlük gazete çıkararak Kırşehir’in en çok okunan gazetesi olmuş ve internet aracılığıyla sesini her tarafa duyuran gazete haline gelmiştir.

 Her şeye, her zorluklara “dürüst insan incelir ama kopmaz“ sözünde olduğu gibi göğüs geren, basın ilke ve prensiplerinden, ahlaktan, doğruluktan, dürüstlükten, güvenden taviz vermeyen, incelmeden, kopmadan 48 yıldır yayın hayatını sürdüren “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi “önce Kırşehir, sonra gazetem” prensibiyle hareket ederek Kırşehir’in menfaatlerini gazetenin menfaatlerinden üstün tutmuş, tehditten ve şantajdan uzak durduğu gibi, kendisine yapılan tehdit ve şantajlara boyun eğmemiş, şahsi çıkar ve menfaat için hiçbir kurum ve kuruluş ile şahıslar hakkında yalan, yanlış haberler yapmamış, Kırşehir sanayi ve ekonomi alanında nasıl gelişir, nasıl bir çivi çakılır, nasıl bir yatırım yapılır, işsizlik nasıl azalır, eğitimde, sağlıkta daha fazla ileriye nasıl gidilir, Kırşehir’in problemleri nelerdir gibi konuları gündeme getirerek yetkili ve ilgili makamları çözüm bulmaya davet etmiştir.

Bu münasebetle Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara’yı, 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde seçilecek olan Belediye Başkanımızı ve STK’larımızı, benim göz bebeğim, Kırşehir’in temel direği, güneşi, aydınlık yüzü, ışığı ve haber kaynağı olan, “Kırşehir Çiğdem” Gazetesine sahip çıkmaya ve destek olmaya davet ediyorum. Allah korusun ileri de hiç tasvip etmediğimiz bir durumla karşı karşıya kalırsak bu Kırşehir’ in ayıbı ve büyük bir kaybı olur,  meydan da gazeteci geçinen birilerine kalır.

Her insanın, her baba yiğidin köşe yazısı yazamayacağı, yazarlarını özenle seçen köşesinde yazı yazmaya çalıştığım, ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğum, göz bebeğim  “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi’ni Allah kem gözlerden korusun diyor, kuruluşunun 48’inci yılında, onurla, şerefle ve gururla sürdürdüğü yayın hayatında başarılarının devamını diliyorum.