Küçük yaşlarımdan beri okumayı ve yazmayı çok severim. Bazen içimi dökerim beyaz sayfalara... Bazen kurguladığım bir öyküyü yazarım. Bazen de yaşamımdan kesitler... Bazen de güncel bir olayı yazmak hoşuma gider.

Yerel basını mümkün olduğu kadar takip etmeye çalışırım. Şehrimizde ne oluyor, ne bitiyor, bilmediğim, duymadığım bir haber var mı diye bakarım gazetelere.

Yazma serüvenim ilerleyince kaleme aldığım öykülerimi, denemelerimi okuyucu ile buluşturmak istemiştim iki yıl kadar önce.  “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi'nin köklü, güvenilir ve vizyon sahibi bir yayın kuruluşu olduğunu biliyordum. Gazetenin sahibi ile tanışmaya karar verdim. Salih Bey, güler yüzü ile karşıladı beni. Yazılarımı okudu, inceledi. Elinden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. Yaklaşık iki senedir, her hafta bir yazımı “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi'nde paylaşmaktan onur duyuyorum.

Basın, halkın sesidir. İnsanlar yazılı ve görsel basın yolu ile hem çevresinden, hem ülkesinden, hem de dünyadan haberler alır. Haber alırken, sesini duyurmayı amaçlar. “Ben bunu istemiyorum, şunları şunları sevmedim, neden böyle yapıyorsunuz? Şöyle yapsanız daha iyi olmaz mıydı?” gibi yerel basına kendi isteklerini bildirir. O yüzden hem yerel basın, hem de ulusal basın tarafsız olmalıdır. Toplumdaki gerçekleri çarptırmadan ve kendi emelleri ile birleştirmeden, bağımsız davranmalıdır. Olay ve haberleri yansıtırken toplumun dini, milli, kültürel tüm değerlerini önemsemesi gerekir. Ayrıştırıcı bir dil kullanmamalıdır. Gerçeğinden saptırılmış haber ve sunumlardan uzak durmalıdır.

Yerel basın, demokratik süreçlerin ilk basamağı olan yerel yönetimlerin denetlenmesinde öncü sorumluluğa sahiptir. Yanlışa yanlış diyebilmelidir. Karaya ak deyip alkış tutmamalıdır. Yani demokratik toplumların vazgeçilmezidir basın.

Önemli olan; sessizce dinleyip onaylamak değildir. Fikir alışverişi yapabilmek, görüşlerimizi, düşüncelerimizi özgürce ifade edebilmektir asıl olan. Bu nedenlerle yerel basın demokrasimizin vazgeçilmezidir. Sahip çıkmalıyız ve desteklemeliyiz.

Bugün, şehrimizin seçkin gazetelerinden “Kırşehir Çiğdem”in kuruluşunun 48. yıldönümünü kutluyoruz. Bu gazeteyi kuran ve neredeyse yarım asır emek veren başta Şevket Güner'i tebrik ediyorum. Tabiri caiz ise tırnakları ile kazıya kazıya gazetesini büyüten, yürüten, ilerleten Salih Güner'i kutluyorum. Eğilmeden, bükülmeden, kimsenin adamı olmadan yayın hayatınıza devam etmeniz dilekleri ile...

Hem sizi tanımaktan, hem de gazetenizin yazarı olmaktan onur duyuyorum. Daha nice senelere...

Ya toprak ol

Ya da su

Sakın ateş olma.