ÇAKAN ŞİMŞEĞİN AYDINLATTIĞI ÜLKE

Hükümetin bir türlü kabullenmediği, kabulleneceğe de benzemeyen hayat pahalılığı ve enflasyon dört nala yol alırken, halk arasında pek inandırıcı olmayan vaatlerin ise yaramadığı görülse de, “itibarda tasarruf olmaz” atasözü de mizah konusu olmaya başlamış durumda.

Diş güçlerle mücadele edilirken, iç piyasada günlük fiyat ayarlaması ve temel gıdalarda etiket değiştirmeden hiç getiren esnaf, yeni Bakanımız şimşeğin şimşek gibi çakmasıyla gözleri çakmak taşına döndü.

Geleceğini göremez durumda olan esnafla beraber emeklilerde ayakta durmada hayli zorlanmaya başladı ve eskiden tek bastonla durumu idare ederken, iki bastonla bile yürüyemez hale geldi.

Seçimden önce gösterilen havuç ağaç kazığa dönerken, günlük değil saatlik zamlarla şapşallaşan halk durumu sessizce beklemeye ve vaat edilen refahın 2026’ya kadar sabır tavsiye eden hükümetin harcamamalarını hayretle şamata ederken, yandaş firmalara ihalelerle yasaları emre uygun talimatla düzene sokarak yeni yeni yandaşlar oluşturan hükümet daha önce özelleşen üretim tesislerin akıbetinde perdeleme gayreti pek ise yaramamışa benziyor.

Yapıp işletelim ve ortam bozulunca araziye uyalım taktiği bir türlü değişmeyen uygulama her gün yeni bir sorun yaşatırken, karşı gelenlerin önüne devletin kolluk kuvvetleri, yandaşları korumak için devreye sokuluyor.

Göstermelik düzenlemeler kimin yararına olduğu bir türlü anlaşılmıyor. İşi ve ekonomiyi bilmeyenlerin yaptığı hatalar yüzünde istikrarı bozanlar, alim gülüm hoş sohbetle zaman harcarken, satılacak yer kalmayınca kıyı ve plajlarda ya kirala, ya da tamamen satılsın diye talimat alan fırsatçılar zaman harcamadan faaliyete geçerek gereğini yerine getiriyorlar.

Öncülüğünü başarıyla yerine getiren Arap kardeşler bu işin kaymağını yiye dursunlar. Şimşeğin şimşek gibi parlamasıyla, refah vaatlerini bir dört yıl daha beklemek, acaba ne kadar yararlı olur. Gelişen olayları ve hayat pahalılığı gündeminde olmayan muhalefetin, yenilmenin gölgesinde seyirci kalması, vatanseverliği ve ne kadar gerçek halkçı olup olmadıklarda ayrı bir vahamet.

TL’ye karşı saha kalkan Dolar ve Euro’nun dizginleri çekilerek hızını azaltmaya çalışan görevli şimşek, bütün ümitlerini Arap kardeşler de ve yavuz dostlarda gelecek yardımlara bağlarken, basireti kapanan ve sırtı yerde hiç kalkmayan ve de kalkacağa benzemeyen muhalefet partilerinin yeni vekilleri, daha TBMM binasının yolunu tanıyıncaya kadar atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak. Zaten yeni vekillerimizin seçim döneminde harcadıkları paraları tekrar cebe atma çabaları asli görevlerini, yani halkın vekilleri olduklarını bir türlü hatırlamazlar, takı başka bir seçime kadar. Halimize şükredip duaya devam edelim bir gün düzelecek ümidiyle cami çevrelerinde sela beklemeye alışan emeklilere refakat devam.