14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Milletvekilleri belli oldu.  O kadar karmaşık bir durumdayız. Hiçbir parti durumdan memnun değil. Kırşehir’de özellikle AKP ve CHP iki milletvekilini de kazanmak için çok iddialıydılar, çok çalıştılar ama evde ki hesap çarşıya uymadı. Bir bire razı oldular. Hal böyle olunca iki parti de durumdan memnun olmadı.

Geçtiğimiz dönemlerde Kırşehir’de Milletvekilliğini ayaklar altına düşürerek elinden hayır şer gelmeyecek, kapasitesiz, iş yapma, iş bitirme, Kırşehir’e hizmet etme ve yatırımların gelmesini sağlayacak ve Milletvekilliği gibi saygın bir makamı dolduracak düzeyde olmayan, TBMM’de konuşma yapmayan, önerge vermeyen, sadece el kaldırıp, indiren insanların Milletvekili seçilmelerini sağlayan AKP bu seçimlerde çıtayı yükselterek birisi benim çok sevdiğim, saygı duyduğum, ağabey diye hitap ettiğim ve daha önce temayül yoklamalarında iki kez birinci çıkmasına rağmen AKP Kırşehir teşkilatında bulunan bazı saç ayaklarının Genel Merkezdeki tanıdıkları nezninde girişimlerde bulunup, büyük bir haksızlık yaparak sıralamaya koydurmadıkları Kulak-Burun-Boğaz Uzman Doktoru Osman Arslan ile yine benim 2015 yılından itibaren tanıdığım, zaman zaman görüştüğüm, saygı duyduğum ciddi devlet adamı Genel Müdür Necmettin Erkan gibi birbirinden değerli iki devlet adamını aday göstermiş olması kendilerini iddialı duruma getirmiştir.

Kırşehir’de seçim çalışmalarına diğer partilerden çok önce başlayan AKP teşkilatı gündüz, gece demeden organize halinde büyük bir disiplin ve özveri içerisinde çalışmışlar, gitmedik ev, açmadık kapı, uğramadıkları köy bırakmamışlar ama yine de bir milletvekili çıkararak hayal kırıklığına uğramışlardır.

İçimden geleni açıkça belirteyim ki burada yine Dr. Osman Arslan’a yazık olmuştur. Çünkü kendisi yıllar önce Milletvekili olmayı hak etmiştir. Maalesef ülkemizde gözü açık birileri çıkıyor ve bir başkasının geleceğiyle oynuyor adına da ya “kader” ya da “nasip” deniliyor.

Dolayısıyla AK Parti doğal olarak bu durumdan memnun olmadığı gibi neden iki milletvekili kazanamadıklarının hesabı Genel Başkanlarına verecekleri gibi Genel Merkezleri Kırşehir Teşkilatlarına belki de bunun nedenlerini soracaktır.

Kırşehir’de AK Parti deyince Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer’den söz etmek istiyorum. Meryem Düğer yıllardır tanıdığım, çok sevdiğim ve beni gördüğü zaman çok sıcak, içten ve samimi şekilde canım ağabeyim diyerek hitap eden, çok değerli bir öğretim üyesi ve insandır. Maşallah kendisinde nasıl bir enerji, ciğer ve yürek var bilemiyorum çok özverili şekilde gündüz gece demeden, yorulmak bilmeden, yirmi dört saat ayaktadır.

Bana göre AK Parti’nin Meryem Düğer gibi Kadın Kolları Başkanı varken bence İl Başkanına, Merkez İlçe Başkanına ve diğerlerine gerek yoktur.

CHP bu dönem benim yakinen tanıdığım birisi önceki dönem Milletvekili Dahiliye Doktoru Metin İlhan, diğeri Eczacı Şeref Baran GENÇ gibi iki aynı bölgenin insanını aday göstererek kendilerine göre doğru, bana göre yanlış yapmışlardır. Milletvekili adayının birisi ilçelerden veya başka bölgelerden olabilirdi. CHP Kırşehir İl Teşkilatının bu durumu gözden geçirmesi ve bir sonra ki seçimlere aynı hatayı yapmamaları gerekir.

Her şeye rağmen CHP Kırşehir İl Teşkilatı büyük bir çalışma içerisinde iki Milletvekilini kazanmak için yoğun bir seçim kampanyası düzenlemiş CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kırşehir’de yaptığı mitingdeki büyük kalabalığı görünce “tamam biz kazandık” demişler, ama onların da evdeki hesabı çarşıya uymayarak bir milletvekili çıkarmışlardır.

Dolayısıyla onlarda sonuçlardan memnun değiller.

Bana göre CHP’nin Kırşehir’deki teşkilatlarını gözden geçirmeleri yerinde bir karar olacaktır.

İYİ Parti Genel Merkezi Kırşehir İl Teşkilatını ve aday adaylarının müracaatlarını ciddiye almayarak Kırşehir’de Milletvekili aday adayı müracaatı dahi bulunmayan Matematik Öğretmeni Turan Yıldırım’ı dayatma yoluyla birinci sıra, İnşaat Mühendisi Asaf Kayaoğlu’nu ikinci sıradan aday göstererek büyük bir şok yaşatmış ve Milletvekili kazanabileceği Kırşehir’de kendi kafasına kurşun sıkmıştır.

İnşaat Mühendisi Asaf Kayaoğlu’nun birinci sıradan Milletvekili adayı olması durumunda İyi Parti Kırşehir’de Milletvekili çıkarabilir en azından oylarını büyük oranda arttıracaktı.

Tüm olumsuzluklara rağmen İyi Parti İl Teşkilatı çok büyük bir özveriyle sahaya inerek çalışmış, ev-ev, kapı-kapı dolaşmışlar, gitmedik ilçe ve köy bırakmamışlar adaylarını ve parti politikalarını en iyi şekilde anlatmışlar ama Genel Merkezlerinin yapmış olduğu büyük hata ve yanlış Milletvekili adayı göstermesi nedeniyle büyük bir şok yaşamışlardır. Kısaca sonuçtan İyi Parti de memnun değildir.

Halbuki Kırşehir’de Siyasi Partiler içerisinde İl Başkanlığı görevinin ağırlığını taşıyabilen tek insan İl Başkanı Müfit Göçen’dir.

İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen benim çok uzun yıllar önce tanıdığım, çok sevdiğim, iyi ve kötü günümde yanımda olan, desteğini esirgemeyen dert ortağım ve ailece görüştüğüm ağabeyimdir.

Dürüstlüğü, çalışkanlığı, bilgisi, itibarı ve geniş çevresiyle birlikte Kırşehir’in problemlerini çok iyi bilen, İYİ Parti’yi Kırşehir’de ayakta tutan bir siyaset adamı olup, her partiye nasip olmayacak değerde bir başkandır.

Yine İYİ Parti Kırşehir Kadın Politikaları Başkanı Aysel Uzun ile diğer kadınlarda AKP Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer gibi büyük bir özveriyle çalışarak partileri ve adayları için yoğun bir çalışma programı gerçekleştirmişlerdir.

Ancak gerek İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen’in, gerek kadın politikalarının fedakârca çalışmaları milletvekili kazanmaya yetmediği gibi oy oranlarında ciddi bir düşüş meydana gelmiştir.

Bu düşüşün nedeni de İYİ Parti Genel Merkezi’dir. İYİ Parti Genel Merkezi Kırşehir’de bir suçlu arayacaksa aynaya bakması yeterli olacaktır.

Sonuç olarak İyi Parti Kırşehir İl Teşkilatı da durumdan memnun değil.

Kırşehir’de MHP’nin Milletvekili adaylarını tanımıyorum ama sadece benim değil herkesin beklediğinden daha büyük bir seçim çalışması yaptılar, onlar da her yere gittiler, hiç kimsenin tahmin edemediğinden fazla oy alarak şaşırttılar.

MHP’ de özverili çalışmasının karşılığını alamadığı için sonuçtan memnun değil.

MHP Kırşehir teşkilatları da adayıyla birlikte yoğun bir tempoda çalışarak oy oranını arttırsa da üçüncü parti olmuştur.

Özetle Milletvekilleri belli oldu. AKP’den Genel Müdür Necmettin Erkan, CHP’den Dahiliye Doktoru Metin İlhan.

İkinci turda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hükümet kurulacak ve çalışmalara başlayacaklar.

Tabi ki hükümet kurulduktan sonra çözüme kavuşturulması için Kırşehir’in problemlerini yazmaya devam edeceğim.

Şu konuyu özellikle belirtmek istiyorum kim iktidar olursa olsun, kim muhalefette olursa olsun Kırşehir’e hizmet etmedikleri ve gelen yatırımları engelledikleri, TBMM’de sadece el kaldırıp, indirdikleri takdirde “Tanıyorum, saygı duyuyorum, seviyorum” demem yazarak eleştirir ve gündeme getiririm.

Kırşehir’e hizmet ederlerse vezir, etmezlerse rezil ederim. Çünkü benim siyasetim, politikam Kırşehir’dir.

Anlayacağımız memnun olan yok.