2022 yılının son günlerindeyiz, bir önceki yıldan devraldığı sorunlarla başlamıştı ve bir o kadar sorunu da yıl içinde bağrında biriktirdi, şimdi çözemediği sorunlarını 2023 yılına devrediyor.

2022 yılı zamlarla başlamıştı ve bir türlü bitip tükenmek bilmeyen zamlarla da geçti gidiyor.

Yıl içerisinde yüksek enflasyon, yüksek döviz kurları, A’dan Z’ye tüm ürün fiyatlarının anormal bir şekilde yükselmesi ve hem ülkenin ve hem de aile ekonomilerinin temelden bozulmasına ve sosyal çöküntülere sebebiyet verdi. Yaşanan ekonomik sıkıntılar yıl boyunca devam etti ve çözülme kavuşturulması gerekirken, ekonomik bozulma artarak devam etti, içinden çıkılmaz bir halde de 2023 yılına devrediyor.

AKP tek başına iktidar olmasına rağmen, ayrıca başkanlık sisteminde sorunların çözüme kavuşturulması ve kararların alınması daha çabuk olur, işte o zaman “memleket uçar” denilmişti, hiç biri olmadı. 2022 yılı kendinden önceki yılları da aratır oldu.

Zira; Ekonomi normalleşmedi, fakir iyiden iyiye fakirleşti, zengin daha da zengin oldu. Tüketici markete girerken gördüğü ürün fiyat etiketlerini çıkarken yükselmiş olarak parasını ödedi çıktı.

Petrol ürünleri bir gecede birkaç kez yükselerek fiyat değiştirdi. Döviz kurları baş döndürmeye devam etti, Türk lirası karşılığı hep yükseldi. Milli paramız değer kaybetti ve halen de kaybetmeye devam ediyor.

Küçük yaştaki çocuklara yapılan akıl almaz hadiseler ve kadına yapılan şiddet olayları maalesef ki son bulmadı.

İşsizlik azalması gerekirken tam tersi oldu ve artmaya da devam ediyor. El emeği ve alın teri ile üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçinin ve sanayicinin yüzü hiç gülmedi.

Küçük esnaf ticaretin zayıf ve gelirin düşük olmasından kaynaklı olarak vergisini, kirasını ve diğer giderlerini karşılayamadı, borcu borç yaparak çarkını döndürmeye çalıştı. Eğitim, sağlık, asayiş ve tarım da istenilen seviye 2022 yılında da sağlanamadı.

Tüm siyasilerden ve özellikle de iktidar cephesinden tüm bu sorunlara kalıcı çözümler getirilmedi. Zamanla bozulan ekonomik veriler karşısında önlemler almak yerine yetkililer de sadece her vatandaşımızın yaptığı gibi seyretmekle yetindiler, halkın yoksullaşmasına adeta seyirci kaldılar.

2022 yılının bu kadar olumsuzlukları karşısında insanların gelecekten umutları yok oldu. Bundan sonraki yıllarda da daha farklı iyiye giden bir yaşamı hiç kimse hayal bile edemiyor maalesef.

Çıkartılan EYT düzenlemesi, açıklanan asgari ücret miktarı, açıklanması tahmin edilen yüzde otuzlar civarındaki bir memur ve emekli maaş artışları da yüksek enflasyon karşısında umutları yeşertmeye yetmedi.

Tüm bunları ve daha fazlasını bu millet 2022 yılında yaşadı, yıl beraberinde getirdiği sorunlarını çözüme kavuşturmadan 2023 yılına devrediyor. 2023 seçim yılı, sorma, sorgulama ve karar verme yılı. Yeni umutların yeşermesi dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun, tüm milletimize huzurlu yaşam diliyorum.