Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri geçtiğimiz hafta yapıldı.

Mustafa Yılmaz ve ekibi seçim sürecini tecrübelerini eklemleyerek hatırı sayılı bir farkla seçimi kazandılar.

Seçimi Mustafa Yılmaz ve ekibinin zaferle sonuçlandıracağı zaten belliydi demek sanırım yanlış bir tahlil olmaz. Keza bu seçimin ayak sesleri Esnaf Odaları Başkanı Bahamettin Öztürk’ün yeniden oda seçimini kazanmasıyla başladı. Sonra Kırşehir Ticaret Borsası seçimlerini alan Neşet Yavuz’un Ticaret Borsası seçimlerini kazanmasıyla…

Kırşehir Belediye Başkanlığını kazanarak Selahattin Ekicioğlu’nun Belediye Başkanı seçilmesinin ardından, Mustafa Yılmaz’ın, Bahamettin Öztürk’ün ve Neşet Yavuz’un var olduklarını okumak ve bu varlık unsurlarının önümüzdeki genel seçimlerde siyaseti ve siyasetçiyi belirleyen unsurlar olacak olmaları ise çok açık.

Selahattin Ekicioğlu’nun ilk TSO Başkanı seçilmesinde, Yaşar Bahçeci’nin bütün çabasına rağmen AKP’nin Kırşehir’de TSO gibi önemli sahalarda seçim kaybetmesi söz konusu iken bugün gerçekleşen son oda seçimlerinde AKP’nin çok kan kaybettiği açık ve net. Ardı sıra Yaşar Bahçeci’nin belediye başkanlığını kaybetmesi.

Selahattin Ekicioğlu gücünü artırdı. Kendisini “Yönetemeyen bir belediye başkanı’’ olarak lanse eden medyaya rağmen…

CHP içinde esasen Ekicioğlu ile birlikte var olup, ancak Ekicioğlu’na sırtını dönen kimi CHP’liye rağmen.

Belediye içerisinde “Başkanım çok yaşa’’ deyip ardından başkanın her anını servis eden en yakınındaki müdürlere, personellere rağmen.

“Söylüyoruz söylüyoruz anlamıyor’’ diye köşe bucak hayıflanan, dedikodu ile üstünlük kurmaya çalışan eski yeni CHP ana kademelerine rağmen.

Seçimleri kaybetmeyi neredeyse her gün tasa eden ve Başkan’ın yaptıklarını öfkesinden hiç düşürmeyen AKP İl Başkanı Seher Hanıma rağmen.

Ekicioğlu’nun her fırsatta dile getirdiği gibi “CHP’lilere rağmen, size rağmen kazandık.’’ demesinin bir yeni başlangıcı.

Evet Kırşehir Ticaret Sanayi Odası seçimlerini Mustafa Yılmaz kazandı.

Bahamettin Öztürk kazandı.

Neşet Yavuz. Hem odaların gücünü hem de siyasetin gücünü Selahattin Ekicioğlu kazandı.

Başından beri istikrarlı hareket ettiler.

Kenetlendiler. 

Tuttular birbirlerini. Hatta sağ cenahtan yeni yol arkadaşlarını yürüyüşlerine dahil ederek.

Lakin önümüzde genel seçimler var.

E artık Ekicioğlu CHP Genel Merkezinin bir başka gözdesi şimdi.

Sadece CHP’nin mi, İYİ Parti’nin de öyle.

Aday adayları artık ondan sorulacak.

Aday adaylarının kaderi Selahattin Ekicioğlu’nun ağzından çıkacak tek bir onaya bakacak.

Üstelik birbiri ardına zaferle taçlanan STK’ların gücünü de arkasına alarak.

Selahattin Ekicioğlu’nun yüzü gülüyor evet.

Genel seçim sürecinin son anında aday belirlemeye başlayarak yeni siyasi kadro hareketi başlatacaklar. Milletvekilliği seçimleri bu ekibin ortak kararıyla çıkacak.

Çok güçlü ihtimal ki, kim bilir CHP’den belki Mustafa Yılmaz milletvekili adayı olacak.  En zayıf ihtimal ile belki bir başkası. Sanmıyorum ki mevcut belirgin mevcut adaylardan hiç birinin taşlarının altına ellerini koysunlar. 

Bu ekip siyasette büyük rol alacak. Bu ekip Ekicioğlu önderliğinden aday adaylarını ve siyaseti tayin edecek. Kırşehir CHP İl ve İlçe Başkanlıkları “bunlarla seçime gidilmez’’ diye tasfiye olacak. Eee komşuda pişer size de düşer.

Yıldırım Kaya ise bu duruma destek verecek. CHP Genel Merkezi ve İYİ Parti Genel Merkezi ise bu gücü, bu durumu onaylayacak! Bu kesin.

Bunu yapacaklar. Ama bugünlerde bilhassa CHP aday adaylığın da adı geçenleri, aday yaptırmayacaklar. Bilesiniz. Biliyorlar ki, eğer referans olup sizi aday gösterirlerse, hem kendi stratejilerine, hem de hedeflerine karşı büyük hata yapacaklar! Tıpkı belediye seçimlerinde yola çıktıkları karşısında yaptıkları gibi.

İçlerinde yer alan birçok ekip unsuruyla, ortaya profesyonel bir siyasal yapı, akılcı bürokratik bir kadro çıkarabilirler mi? Zamanla heybede ne var bakacağız.

Toplumsal ve bireysel saygınlıkları ile edindikleri ticari kariyerlerini nereden aldıklarına. Devletçilik, Milliyetçilik, Cumhuriyetçilik. Hatta yeri gelmişken Cumhuriyet Halk Partili olmanın. CHP Kurumu ile hangi dayanakla zafer kazanmanın haklılığındalar bakacağız.

Oda seçimlerini kazanan Mustafa Yılmaz ve ekibini kutluyor, Ahmet Sarı ve ekibini ise gösterdikleri medeni cesaretleri dolayısıyla tebrik ediyorum.

Seçimler yakın. Saygı ile kalın.