Bugünkü yazımda önce geçtiğimiz hafta Karacakurt Köyleri Türkmen Derneği tarafından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen ve Başkan Serdar Güneş tarafından bizzat davet edildiğim “Türkmen Kadın Çalıştayı” programı ile sonrasında 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçim çalışmalarında AK Parti ve CHP Belediye Başkan adaylarına değinmek istiyorum.

Öncesinde Karacakurt  Köyleri Türkmen Derneği hakkında azda olsa bilgi vermek istiyorum. Karacakurt Köyleri Türkmen Derneği Serdar Güneş tarafından 2004 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde kurulmuştur. Son on yılda başkanlığını Serdar Güneş’in yaptığı dernek Kırşehir’de ve Kırşehir dışında çeşitli organizasyonlar tertip etmektedir.

Derneğin Kırşehir’de düzenlediği Türkmen Kadın Çalıştayı’nın amacı; Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı tarafından Kırşehir’de kurulan ve dünyanın ilk kadın örgütü olan “Baciyan’ı Rum Teşkilatı’nın” (Anadolu Kadın Teşkilatı) hakkında bilgiler vermek, ilkelerini, prensiplerini yaşatmak ve kadın örgütlenmelerini yeniden canlandırmak, kadınların toplumda hak ettiği yeri almasını sağlamak olarak belirlenmiştir.

Karacakurt Köyleri Türkmen Derneği Başkanı Serdar Güneş ile kıymetli eşi Esma Öztürk Güneş’in ve yönetim kurulu üyelerinin gayretleriyle 8-9-10 Mart tarihlerinde Kırşehir’de Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Türkmen Kadın Çalıştayı’na Kırşehir’den, yurt içinden ve yurt dışından katılan davetliler kendi yörelerine ait giyindikleri değişik renklerde ki yöresel kıyafetlerle her ilin, her yörenin kültürlerini yaşattılar, bilgiler verdiler.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kadın akademisyen hocalarla katkı sunduğu Türkmen Kadın Çalıştayı Kırşehir’de renkli ve hareketli anlar yaşanmasına neden oldu.

Ahi Evran Üniversitesinde görev yapan birçoğunu yakından tanıdığım kadın akademisyen hocaların yörelere göre Türk tarihinde, Türk kültüründe ve Türk edebiyatında kadını anlatmaları programı izleyenlere büyük bir keyif verdi.

Karacakurt Köyleri Türkmen Derneğinin düzenlemiş olduğu Türkmen Kadın Çalıştayı Kırşehir’in kadına verdiği değeri gösterdiği gibi gelen misafirlere de Kırşehir’in ve Ahi Evran Üniversitesinin tanıtılmasında, reklamının yapılmasında ve üniversiteye girecek öğrencilerin Ahi Evran Üniversitesini tercih etmelerinde katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Zira yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler yaşadıkları şehirlere gittiklerinde Kırşehir’in ve programda dinledikleri Ahi Evran Üniversitesinde görev yapan kadın akademisyen hocaları görünce Ahi Evran Üniversitesinin reklamını en güzel şekilde yapacaklarını düşünüyorum.

Bu nedenle bu ve buna benzer programların sürekli yapılması ve desteklenmesi Kırşehir için önemlidir. Ahi Evran Üniversitesi kadın akademisyen hocalarımızın Türkmen Kadın Çalıştayına verdiği katkılar ve kazandırdıklarını değer bir gerçeğin altını çizmeme vesile oldu.

Aslında bu gerçeği yıllardır yazarak gündeme getirmeye çalıştım ama her konuda olduğu gibi bu konuda da sonuç alamadım.

Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesi gerçeği görmezden gelinmemelidir.

Bu nedenle Kırşehir’de Ahilik kutlamaları dahil olmak üzere yapılacak her türlü organizasyonlarda, değişik programlarda, şehrin gelişip, kalkınmasında, imarında, kentleşmesinde, insanların bilgilendirilmesinde Ahi Evran Üniversitesiyle hareket edilmesi kaçınılmaz bir gerçek haline gelmiştir. Çünkü Ahi Evran Üniversitesinin içerisinde olduğu her proje ve program Kırşehir için faydalı ve verimli olacağı kanaatindeyim.

Bu konuda başta Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara olmak üzere Belediye Başkanımıza,  Üniversite Rektörümüze ve sivil toplum kuruluşlarına büyük iş düşmektedir.

Çünkü içinde Ahi Evran Üniversitesinin olduğu her plan, proje, etkinlik ve programlar da ciddiyet olur, bilimsel olur, sistem ve düzen olur.

Buradan Kırşehir’de “Türkmen Kadın Çalıştayı’nı” düzenleyen Karacakurt Köyleri Türkmen Derneği’nin Başkanı Serdar Güneş’e, eşi Esma Öztürk Güneş’e, başta solan olmak üzere verdiği maddi, manevi destekten dolayı Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na ve Yardımcısı Nuri Araz’a, programa Ahi Evran Üniversitesi bağlamında yardımcı olan Prof. Dr. Ayfer Şahin’e ve programa katılarak izleyenlere ışık tutan, bilgilendiren birbirinden değerli kadın akademisyen hocalarımıza, Kırşehir’in gezdirilmesi, anlatılması konusunda yardımcı olan İl Kültür Müdür Yardımcısı Eyüp Temur’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

*  *  *

Karacakurt Köyleri Türkmen Derneğinin organize ettiği Türkmen Kadın Çalıştayı’ndan sonra 31 Martta yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Kırşehir’de AK Parti ve CHP adaylara değinmek istiyorum.

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi Kırşehir’de belediye başkanlığı seçimi mevcut belediye başkanı ve CHP adayı Selahattin Ekicioğlu ile Ak Parti adayı Dr. Osman Arslan arasında geçecek olması herkes tarafından bilinmektedir.

Seçim çalışmalarında adayların hepsi birbirlerine hakaret etmeden saygılı, düzgün, seviyeli şekilde davranmaktadır. Kendilerine ve Kırşehir’e yakışan da budur.

Seviyeli ve saygılı duruşa, birlik ve beraberliğe her zaman Kırşehir’in ihtiyacı vardır.

Seçim çalışmalarında gerek AK Parti Adayı Dr. Osman Arslan, gerek CHP Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’un projelerini anlatan tanıtım toplantılarına katıldım. Her iki belediye başkan adayı da projelerini anlattılar.

Kim belediye başkanı seçilirse sırası geldiğinde kendilerine hatırlatmak için gereken notlarımı aldığımı bilmelerini isterim. Gördüğüm kadarıyla Kırşehir’in ihtiyacı olan projeler ama bana göre çok daha iyi etkili projeler olabilirdi.

Örneğin Kırşehir’e Alzheimer hastaları için bakım evlerinin kurulması, şehrin ortasından geçen ve içerisine her türlü pisliğin atıldığı Kılıçözü Çayı’nın temizlenerek Kırşehir’e yakışan hale getirilmesi, şehrin ortasında bulunan ve hoş görüntü vermeyen eski sanayinin olduğu alanın Kırşehir’in ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi, çok odalı resim atölyelerinin kurulması ve resimlerin sergilenmesi için büyük bir salonun yapılması, organize sanayi bölgesinin Petlas istikametine doğru genişletilme çalışmalarının desteklenmesi şu an için yazmak istediklerimdir. Ancak bu projeleri gerçekleştirmek için seçilecek belediye başkanı nasıl bir ekiple çalışacak? Onu da çok merak ediyorum.

Yazımı şu konuyu belirterek sonlandırmak istiyorum. İki haftadır yazılarımda Kırşehir için yararlı hizmet edenlere teşekkür ediyorum. Ancak nasıl ki yararlı hizmet edenlere, taş üzerine taş koyanlara teşekkür ediyorsam, Kırşehir’in hayrına hiçbir iş yapmayan, suya sabuna dokunmayan, yüzeysel işlerle gününü gün eden, kibirli, kendini beğenmiş, mesai arkadaşlarını görünce selam vermeyen sırtını dönen, kaprisinden çatlayan, başını sallayıp, maaşını alan kişileri de makamı, unvanı ne olursa olsun en sert şekilde eleştireceğimden, makamlarında rahat oturtmayacağımdan kimsenin endişesi olmasın. İşin içine Kırşehir girince gerisi teferruattır. 31 Marttan sonra seyredersiniz gümbürtüyü.