31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi Kırşehir’de adaylar netleşti, seçim startı artık resmen verildi.

Yaklaşık iki hafta sonra yapılacak seçimler öncesi bütün adaylar yapacakları vaatleri seçmene anlatıp desteğini almak için bütün güçlerini ortaya koyacaklar.

Biz Kırşehirliler de 31 Mart 2024’te yine sandığa giderek bizleri 5 yıl süreyle yönetecek Belediye Başkanlarımızı, İl Genel ve Belediye Meclisi Üyelerimizi, köy ve mahalle muhtarlarımızı seçeceğiz.

Kırşehir’de seçime iddialı hazırlanan AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin Belediye Başkan adaylarının kesinleşmesiyle birlikte seçim çalışmaları da artık start aldı.

Kırşehir’de MHP’nin adayı yok. Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Osman Arslan AK Parti’nin, mevcut Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da CHP’nin adayı.

Ailevi nedenlerle Kırşehir’den Ankara’ya taşınan ve geçen yıl yapılan milletvekili seçimlerinde AK Parti’den ikinci sıra adayı olan Dr. Osman Arslan Cumhur İttifakı’nın adayı olduktan sonra Kırşehir’e geldi ve seçim çalışmalarına başladı.

CHP’nin adayı ise 5 yıldır Kırşehir Belediye Başkanlığı’nı yürüten Selahattin Ekicioğlu var. Kırşehir’de kime sorarsanız sorun, kiminle görüşürseniz görüşün hiç kimse Selahattin Ekicioğlu hakkında olumsuz bir şeyler söylemiyor.

Dürüst ve çalışkan birisi olan ve görev süresi içinde halkla kurduğu diyalogla hemşehrilerinin gönlünden haklı bir yer edinen Başkan Ekicioğlu, partisinin önünde bir isim olarak seçime oldukça iddialı giriyor.

Tabi görev süresi içinde partizanlık yapmaması, yıllarca mahrum edilen bölgelere öncelik vererek yatırım ve hizmet götürmesi Ekicioğlu ismini öne çıkartıyor.

Kendisinden önceki Belediye Başkanından 500 milyon civarında yüksek bir rakamı bulan borçlu bir Belediye devralan ve hatta kendisine muhalefet belediye başkanı olarak bırakın hizmet getirmeyi çalışanların maaşlarını bile ödeyemez diyerek baktığı Belediye Başkanı Ekicioğlu bu düşünceleri ortadan kaldırırken, devlet imkânları olmadan muhalefet belediye başkanı da çalışırsa başarılı olabilir ve hizmet edebilir algısını kanıtladı.

İYİ Parti Belediye Başkan adayı Ufuk Cengiz’le bir kez görüşüp tanışma imkânım oldu. Ancak ilk sohbetimizde Kırşehir’e hizmet noktasında heyecanlı ve istekli gördüm. Tabi donanımlı bir kişiliğe sahip.

Kırşehir’de seçim sürecine girilirken, adayları ve partileri değerlendirirken, seçmenler 31 Mart seçimlerinde Kırşehir’de yarışın Selahattin Ekicioğlu ile Osman Arslan arasında geçeceğini ifade ediyorlar.

Seçimler gelip geçicidir. Dolayısıyla hiçbir siyasi parti ve aday rakip partileri ve adaylarını karalayarak, suçlayarak, hatta iftira ve hakaret boyutlarına varan bir seçim süreci geçirmemeli.

Hiçbir aday ve siyasi rakiplerini incitmeden, kırmadan, belden aşağı vurmadan yürütür ve seviyeli bir seçim süreci geçirirse demokrasinin kazanacağını düşünüyorum.

Elbette adaylardan bir kişi Kırşehir Belediye Başkanı olacak. Bu süreçte bir yarış. Herkes kazanmak için her gücünü ortaya koyacak. Ama kazanmak için asla yanlış yola sapılmamalı, çirkin ve kirli propagandalar yapılmamalı.

Kırşehir küçük bir şehir. Kazanan da, kaybeden de bu şehirde yaşamaya devam edecekse, yarın çarşıda, pazarda, caddede, sokakta düğünde cenazede bir araya gelecekse neden bu kadar çirkinlikler, kötü sözler olsun ki!

Gerek sosyal medyadan, gerek yaşamda, gerekse sokakta dedikodu değil iş üretmelerini, düşünce üretmelerini, politika üretmelerini tavsiye ediyorum.

Ancak diğer seçimlerde olduğu gibi lütfen bu seçimde hiçbir parti, diğer partinin adayı hakkında şu ya da bu şekilde gerçekle ilgisi olmayan, sırf çamur atma ve karalamak için dedikodu üretmemeli, eleştirilerde bulunmamalı diye düşünüyorum.

Bütün siyasi partilerin ve adayların seçimden sonraki süreci de düşünerek daha dikkatli ve seviyeli bir seçim süreci getirmelerini öneriyorum.

Kırşehir ve Kırşehirliler demokrasiye inanmış ve bu konuda inadına sımsıkı sarılmış, inandığı kişiden ve davadan asla geri adım atmamış ve bu uğurda ilçeliğe düşürülmüş bir gazi şehirdir.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun önerisiyle yerel seçimlerde çevreye ve insana saygılı bir seçim kampanyası yürütme kararı alınması, gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk edilmesini yürekten ve sonuna kadar destekliyorum.

Sadece parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerde bayraklar ve afişler asılabilir. Bunun dışındaki yerlerde olmaması ve özellikle gürültülü, patırtılı propaganda yapılmaması yerinde bir karar olacaktır.

Çünkü her seçimde cadde, sokak, elektrik direkleri ve parti binalarına varıncaya kadar asılan parti bayrakları, afiş ve pankartlar görüntü ve çevre kirliliğine neden oluyor ve milyonlarca lira boşa gidiyor. Umarım bu seçimde hem ülkemiz, hem de Kırşehirimiz temiz ve çevre dostu bir seçim süreci geçirir.

Buna bir de seviye gelir ve her aday birbirini karalamak ve ötekileştirmek yerine projelerini ortaya koyarak destek verirse işte bu seçimler hem ülkemiz için, hem de Kırşehirimiz için demokrasi tarihine örnek bir seçim olarak geçer.

Şimdiden bütün Belediye Başkan adaylarımızı, İl Genel ve Belediye Meclisi Üyeleri ile köy ve mahalle muhtar adaylarımızı seçim yarışında kutluyor ve başarılar diliyorum.

Halkımız gürültüye, patırtıya, partilerin bayrak ve afişlerine bakarak tercihini yapmayacak, adayların projelerine, vaadlerine, çalışmalarına ve özgeçmişine bakarak 31 Mart sabahı sandığa giderek tercihini yapacak. Yapılması gereken de bu olmalı.