Türkiye kendi komşuları ve Ortadoğu coğrafyasında istediği politikayı bir türlü rayına oturtamadı.Sandalye ve makam peşinde koşan ökçesiz yalakaların dediği gibi,dünyaya örnek olacak bir icraatımız yok.

Ekonomik olarak ağırlığı olmayan bir devletin,stratejikolarakda ağırlığını değerlendirmemesi,eskimönşörlerin yerine yeni mönşörlerde pek beceriyor görünmüyor.

Sayın Reisicumhurumuzun Ortadoğu Projesi eş başkanlığında zamanımıza kadar geçen 22 yıl her hangi bir icraatı görülmedi.Dört saatte Şam’da yahut Kudüs’te cuma namazı kılma hayaliyle, kendisini Enver Paşa zanneden zihniyet hala devam ediyormu bilmiyorum ama,ülkeyi “ben kurtarırım” zihniyeti ile boy gösteren kimselerin vaatleri pek inandırıcı gelmiyor, hatta yalan olarak algılanmaya başladı.

Türkiye’nin tekrar Ortadoğu ve Arap camiasına yaklaşma çabaları,Suriye’nin onayı olmadan gelişme göstermeyecek gibi.Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle bahar havası yaşamaya çalışırken geçmişin değerlendirilmesinde çok önemli.

1-Esatmı,Asatmı?

2-Katilmi,kasapmı

3-Sisi darbecimi değilmi?

4-Fetoyu birileri finanse ettimi etmedi mi?

5-Eş başkanlık devam ediyormu etmiyorum.

6-Ekonomiye diş güç müdahalesi varmı,yokmu?

Geçen 22 yılın pek çok soruları var eğer başarının engelleri varsa bunlar neden bertaraf edilmiyor veya edilemiyor.Yurt içinde çözüm bekleyen pek çok temel sorun varken adres şaşırtmakla ve muhalefetle uğraşmak,sorunları çözmez bilhassa toplumda kutuplaşmayı tetikler.Muhalefetin görevi başka,iktidarın görevi başka.