Kırşehir'de Milli Eğitim Bakanlığı'nda Müzik Öğretmeni olarak görev yapan Yavuz Demirci (30), gökyüzüne yamaç paraşütüyle havalanarak Türk Bayrağı açtı ve keman eşliğinde İzmir Marşını çaldı.

Müzik Öğretmeni Yavuz, "Bilindiği üzere ozanlar diyarı şirin Kırşehirimiz Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali gibi çeşitli halk ozanlarını yetişmiştir ve ülke kültürüne ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Kırşehir UNESCO müzik şehirleri bünyesine katılan Türkiye'de tek, dünyada sayılı şehirler olma özelliğine sahiptir. Bu şehre yakışır bir farkındalık oluşturalım diye düşündük" dedi.

Kırşehir'in Kervansaray Dağlarında yaklaşık 5 yıldır yamaç paraşütü sporuyla ilgilenen Yamaç Paraşütü Pilotu Ali Öztürk (39), kuzeni Müzik Öğretmeni Yavuz Demirci'ye gökyüzünde keman çalarak UNESCO müzik şehri Kırşehir'de farkındalık oluşturmak istedi. Öztürk'ün teklifini kabul eden Demirci, paraşütle birlikte yeryüzünden metrelerce yükseğe çıktıktan sonra önce türk bayrağı dalgalandırdılar ardından da keman eşliğinde izmir marşını çaldı.

"NEŞET ERTAŞ'IN MEMLEKETİ KIRŞEHİR'DE FARKINDALIK OLUŞTURALIM DEDİK"

Yaklaşık 15 yıldır müzikle uğraştığını söyleyen Yavuz Demirci, "Yaklaşık 15 yıldır kemanı icraa etmeye çalışıyorum. Bilindiği üzere ozanlar diyarı şirin Kırşehirimiz Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali gibi çeşitli halk ozanlarını yetişmiştir ve ülke kültürüne ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Kırşehir UNESCO müzik şehirleri bünyesine katılan Türkiye'de tek, dünyada sayılı şehirler olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 2-3 haftadır sosyal medya planformlarımda müzikal içerikler üretmekteyim. Böyle bir çalışmanın hazırlığını planladık ve gerçekleştirdik. Çok değişik bir deneyimdi benim için. Normalde sahnede, provada, evde otururken, doğada çalmaya kesinlikle benzemiyor. Semaya doğru uçtuğunuzda adrenalin pompalanmaya başlıyor. O enstrümanı icra ederken performansının yarısını sergileyebiliyorsunuz. Hiç tecrübe edinmediğim bir durum söz konusu. Paraşüt havalanıyor, adrenalin salgılanıyor. Orada enstrümanla bağdaşma ve odaklanma dolayısıyla azalıyor. Ama farklı bir keyifi var çok bambaşka" ifadelerini kullandı.

"UNUTAMAYACAĞIM BİR ANI OLDU"

5 yıldır yamaç paraşütü pilotluğu yapan Ali Öztürk (37), "Şehrimizde farklı bir etkinlik yapmak istedik. Sürekli gökyüzünde paraşütle uçuşumuzda türk bayrağımızı dalgalandırıyorduk. Bu sefer de farklı bir konsept yapalım dedik ve keman eşliğinde bir uçuş gerçekleştirdik. Hayatım boyunca unutamayacağım bir anı oldu. Kazasız belasız bir uçuş gerçekleştirdik" diye konuştu.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)