Hollanda, Polonya, Meksika, Kanada, Estonya, Kosova, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere 27 ülkenin büyükelçi eşleri Kırşehir'e gelerek tarihi ve kültürel yerlerini gezdi.
18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kırşehir Valiliği tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında 27 büyükelçi eşi Kırşehir'de misafir edildi. Gerçekleşen ziyaretler kapsamında Kırşehir Müzesi ziyaret edilerek tarihi eserler hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Müze ziyareti sonrası Kırşehir Ağalar Konağı'na geçilerek asırlık tarihlerle türk mutfağı etkinliği kapsamında türk mutfağı yiyecekleri büyükelçi eşlerine ikram edildi. 27 büyükelçi eşinin katıldığı yöresel lezzetler programına Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve eşi, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Fidan katıldı. Programda konuşan Vali Buhara, "Misafirlerimizi ilimizden ağırlıyor olmaktan ve kendilerini burada görmekten çok mutluyuz. Biz Türkiye'ye Anadolu diye de hitap ederiz. Yani Anadolu toprakları olarak söyleriz. Anadolu bir açık hava müzesi. Kırşehir'de yine Anadolulun tarih ve yine kültürel açısından çok zengin illerden birtanesi. Kırşehir'den çok mutlu ayrılacağınıza eminim. Kırşehir ziyaretinizden dolayı teşekkür eder, büyükelçilerimize selamlarımızı iletiriz" ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından Türk mutfağının Kırşehir yöresine ait lezzetleri olan Cemele Biberi Dolması, Çullama, Et Haşlama, Çığırtma, Kıymalı ve Peynirli Börek, tatlılar ve çeşitli yöresel yemekleri ikram edildi. 
Büyükelçi eşleri de Kırşehir'de misafir edilmekten çok memnun olduklarını ifade ederek, tarihi ve kültürüyle önemli bir şehir olduğunu gördüklerini söylediler.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)