Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü her yıl Ahilik Haftası boyunca etkinliklere katılan misafirlere Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı yükümlülüğünde ikram edilen Ahi Pilavı’nın lezzetini artırmak, yöresel damak tadına yansıtır biçimde ilimize özgü bir marka haline getirmek amacıyla ilimizdeki usta aşçıların katılımı ile Ahi Pilavı Yarışması düzenleyecek.

Yarışmada birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödül verileceğini bildirildi.

Yarışmada birinci olan Ahi pilavının Ahilik Haftası'nda etkinliklere katılan misafirlere ikram edileceğini anlatan Kırşehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, şunları kaydetti:

"Yarışmaya Kırşehir il sınırları içerisinde yaşayan ve hali hazırda herhangi bir lokanta veya yemek imalat işletmesinde usta olarak çalışan aşçılarımız ile yine bu işletmelerde geçmişte en az iki yıl usta aşçı olarak çalışmış vatandaşlarımız katılabilecektir. Yarışmaya hazırlanacak pilavın ana malzemeleri bulgur ve et olacak, yarışmacılar ilimizin kültürel ve tarımsal yapısını da dikkate alarak hazırlanacak pilava farklı lezzetler katmak amacıyla istedikleri malzemeleri ilave edebileceklerdir. 8 Eylül'e kadar Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğüne ve KESOB'a şahsen başvuru yapılırken, yarışmacılar hazırlamış oldukları yemeği sunuma hazır halde 11.09.2023 Pazartesi saat 11.00'de KESOB yarışma salonuna getirmiş olacaklardır. Ödül töreni, Ahilik Haftası içerisinde gerçekleştirilecektir. Ahi pilavı yarışmasında birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödül verilecektir."

Yarışmaya Katılım Şartları ve Yarışma Kuralları şu şekilde:

Yarışmaya Kırşehir il sınırları içerisinde yaşayan ve hali hazırda herhangi bir lokanta veya yemek imalat işletmesinde usta olarak çalışan aşçılar ile yine bu işletmelerde geçmişte en az iki yıl usta aşçı olarak çalışmış vatandaşlar katılabilecek.

Yarışmaya Jüri Üyeleri katılamazlar.

Yarışmaya hazırlanacak pilavın ana malzemeleri bulgur ve et olacak, yarışmacılar ilimizin kültürel ve tarımsal yapısını da dikkate alarak hazırlanacak pilava farklı lezzetler katmak amacıyla istedikleri malzemeleri ilave edebilecekler.

Yarışmacılar kendi evlerinde yada işletmelerinde hazırlamış oldukları yemeği sunuma hazır halde 11.09.2023 Pazartesi Günü Saat:11.00'de Kırşehir ESOB Başkanlığında hazırlanmış olan yarışma salonuna getirmiş olacaklar.

Yemek yarışmacılar tarafından sunuma hazır hale getirildikten sonra görevliler tarafından numaralandırılacak.

Yarışmacılar jürinin değerlendirme yapması aşamasında alandan ayrılmış olacaklar.

Yarışmaya katılan yemekler 7 (yedi) porsiyon biçiminde sunuma hazırlanacak.

Yarışmacılar 8 Eylül 2023 tarihine kadar Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğüne ve Kırşehir ESOB Başkanlığına şahsen başvuracaklar.

Yarışma takvimine ve kurallarına uymayan yarışmacıların ürünleri değerlendirmeye alınmayacak.

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmayı kazanan usta aşçıya ücreti mukabilinde Ahilik Haftasındaki ikram edilecek pilavın yaptırılması hedeflenmektedir.

Değerlendirme ve Puanlama:

Değerlendirme yarışmayı düzenleyen kurumların belirleyeceği Jüri Üyeleri tarafından yapılacak. Jürinin kararları kesindir ve dava edilemez.

Jüri Üyelerinin tamamı her yarışmacı için ayrı ayrı değerlendirme yapacak. Jüri tarafından yapılacak puanlamaya göre en yüksek puanı alandan en az puanı alana kadar sıralama yapılacak.

Puanlamada eşitlik olması durumunda ayrıca bir uygulama ve sözlü değerlendirme yapılabilecek.

Yemeğin lezzeti, sunumu ve görünüşü, rengi, kıvamı ve sürdürülebilirliği olmak üzere toplam 100 (yüz) puan üzerinden değerlendirme yapılacak.

Yarışmanın sonucu yarışmanın yapıldığı aynı gün ve saatte ilan edilecek.

Ödül Töreni

Ahilik Haftası içerisinde gerçekleştirilecek.

Ödüller:

(Birinciye) : 1 (bir) Tam Altın.

(ikinciye) : 1 (bir) Yarım Altın.

(Üçüncüye) : 1 (bir) Çeyrek Altın.

Yarışma Takvimi:

Başvuru Başlangıç Tarihi: 25 Ağustos 2023

Başvuru Bitiş Tarihi: 8 Eylül 2023

Başvuru Adresi: Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü, Kırşehir ESOB Başkanlığı

Yarışma Tarihi: 11 Eylül 2023 Pazartesi Saat: 14.00

Milli Eğitim Müdürü Gülşen'den Direksiyon Sınavına denetim Milli Eğitim Müdürü Gülşen'den Direksiyon Sınavına denetim

Değerlendirme Tarihi: 11 Eylül 2023 Pazartesi Saat: 14.00

Sonuçların Açıklanması Tarihi: 11 Eylül 2023 Pazartesi Saat: 17.00

Ödül Töreni: 22 Eylül 2023 Cuma Saat: 11.00 (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)