Kızlarımız Dünya Şampiyonluğu ardından Avrupa Şampiyonu da oldular. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Bunu anlatmaya kelimeler yetmez.

Bugün ki asıl konumuz bu değil. Konu neden ayrımcılık bu kadar tavan yaptı?

Konuya şuradan başlayalım. Voleybolcu kızlarımızın yurda dönüşü tarifeli uçakla oldu. Hem de ekonomi klasta. Business klası bile çok gördüler kızlarımıza.

Düşünüyorum da şampiyon olanlar hasbelkader futbolcular olsaydı her birine özel uçak gönderirlerdi. Ekonomi klası küçümsediğim için söylemiyorum. Nerelere özel uçaklar göndermedik ki.

Şöyle geriye doğru gidelim.

Covid-19 döneminde Hollanda’da bir vatandaşımız hastalandığı için devletin özel uçağını göndermişlerdi. Sonradan vatandaşın yandaş ve akraba olduğu anlaşılmıştı.

Katar’daki Dünya Kupası finallerine takımımız olmadığı halde beş uçakla gidilmedi mi? Macaristan’daki atletizm yarışmalarına kimler gitmedi ki? Nedir bu ayrımcılık.

Cumhurbaşkanlığı’nın 13 adet uçağı var. Biri onları almaya gidemez miydi?

Dediğim gibi şampiyon olan futbolcular olsaydı yer yerinden oynar, güncelerce bayram bile ilan edilirdi.

Olayın başka yönleri de var. Başarıdan mutlu olmayanlar, reddedenler, aleyhte konuşanlar var.

Profesör lakaplı bir kendini bilmez, ilahiyatçı Ebu Bekir Sofuoğlu bu şampiyonluğu reddediyor, kabul etmiyormuş!

Vah vah çok üzüldüm! Bu hakkı sana kim verdi? Sen kimsin yahu! Reddetsen ne olur, etmesen ne olur? Bu reddedişten sonra ben bir ara bayağı korkmuştum. Şampiyonluğumuz elimizden alırlar diye.

İ.M. Gökçek denen biri var. Ebrar’ın milli takımdan azledilmesini istiyormuş. Ay anasına sen önce kendini temize çıkar. Daha değişik paylaşımları var da ben burada kesiyorum. Herkes önce kendine bakacak. Senin beğenmediğin Ebrar şampiyonluğun mimarlarından. Sen ne kazandırdın ülkeye?

Sırbistan’a üzülenler, “keşke Yunan yenseydi” diyen terbiyesizler gibi, “keşke Sırbistan yenseydi” diyen hainler var.

Sen Türk değil misin? Değilsen git ait olduğun ülkede yaşa. Ülkemizin başarısından mutlu olmayanlar bence vatan hainidirler.

Abdülhamit adlı bir vatandaş attığı bit tvitleEbrar’ı eleştirmiş. Ebrar da ona verdiği cevapta o hadsizin adını kullanmış. Ne yapacaktı ya? Provokatörler hemen devrede. O Abdülhamid’in Padişah Abdülhamid olduğunu, Ebrar’in ona dil uzattığını söyleyen aymazlar var. Kendi ile ilgi bir tvite cevap verirken, o kişinin adını kullanmaktan daha doğal ne olabilir ki?

Ama olayın aslı o değil. Her fırsat değerlendirip Ebrar’ına yaşam tarzı ile ilgili düşmanca davranışlar sergilemek. Gelelim bu konuya.

Atatürk’ün sözünü hatırlatıp Ebrar’ına ahlaksız olduğunu vurgulamak istiyorlar. “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” deyisine atfen Ebrar ahlaksız oluyormuş. Hadi oradan! Kusura bakmayın ben buna değil cemiyet yurtlarında, Kuran kurslarında minicik kız/erkek yavrulara yapılan istismarlara bir bayan bakanın “bir kereden bir şey olmaz!” diyen, “kendi rızaları vardı!” diyen zihniyeti ahlaksız buluyorum.

Ebrar’ı, bütün takımın giydiği spor kıyafetlerini beğenmeyen örümcek beyinliler her sporun kendine has giysisi vardır. Onu giymezsen sırıtırsın. Önemli olan sporcuların giysisi değil, senin örümcek beyninde yatandır.

Bu arada Vargas’a laf atanlar da var. “Bu devşirmenin ne işi var?” diyenler erkek voleybol takımındaki Adis de onun gibi. Ona neden laf atmıyorsunuz? Futboldaki sayısızca döküntü devşirme futbolculara neden laf atmıyorsunuz? Bu dünyanın her yerinde var. Yeter ki Vargas gibi kalitelilerini getirin.

Sonuç olarak kızlarımızın büyük başarısına saygı duyun. Helal olsun kızlarımıza. Özellikle Ebrar ve Vargas’a…

Bir din adamımız diyor ki “Spor ahlaksızlıktır”.

Bu kadarı da fazla. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Şunu da hemen ilave edelim. Japonya’ya özel maça giden futbolcuları yine özel uçakla, olimpiyat elemelerine giden voleybolcu kızlarımızı yine tarifeli uçakla götürdüler. Hem de 16 saat süren aktarmalı bir yolculuk ile. Bu kadar eleştiriden sonra hala bu ayrımcılık yapılıyorsa bunda kasıt, art niyet vardır. Yazıklar olsun!

3 PUAN HASRETİ

Van deplasmanından yine elimiz boş döndük. Yapacak bir şey yok. Vanspor ligin iddialı ekiplerinden görünüyor. Ama bu liglerde her şey bir anda değişebiliyor. Bakarsınız ilerleyen haftalarda Van ile yer değiştirivermişiz.

“Polyanacılık oynama” diyenler olabilir. Bekleyip göreceğiz. Önümüzdeki maçlara bakacağız.