Hükümet Konağı binası KYK’ye devredildi!..

Vali İbrahim Akın, tartışmalara son noktayı koydu…

Hükümet Konağı binası KYK’ye devredildi!..

2017 yılında 16 bin metrekare alan üzerine inşa edilmeye başlanan, ancak ödenek yetersizliği gerekçesiyle yapımı durdurulan yeni Hükümet Konağı’nın yurt binası olarak tamamlanması için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na devredildiği bildirildi. 
    Ankara Caddesi’nde bulunan eski Hükümet Binası’nın depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmasının ardından ihalesi yapılan ve 2017 yılında yapımına başlanan yeni Hükümet Konağı’nın ödenek yetersizliği gerekçe gösterilek yurt binası olarak inşa edilmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na devredileceği yönünde yürütülen çalışmaların tamamlandığını belirten Vali İbrahim Akın, yeni hükümet binasının Kredi Yurtlar Kurumuna devri ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında görüşmelerin tamamlandığını ve devrinin tamamlandığını açıkladı.
Hükümet Binası’nın giriş katının kütüphane olarak, diğer alanların da yurt olarak kullanılacağını ifade eden Vali İbrahim Akın, hedeflerinin en kısa sürede tamamlanarak hizmete açılması olduğunu söyledi.
Bilindiği üzere daha önce yıkılan Hükümet Binası’nın yerine yapılacak yeni hükümet binasının yeri konusunda çok sayıda tartışma yaşanmıştı. Yeni Hükümet Binası’nın yeri noktasında bölge esnafı mevcut yerine yapılmasını talep etmiş, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın da girişimleriyle yeni hükümet binasının mevcut arazisi üzerine yapılması kararlaştırılmıştı. İhale edilen projenin yapımı devam ederken, 2019 yılı içerisinde yükselmeye başlayan yeni hükümet binasının Kredi ve Yurtlar Kurumu’na devredilerek yurt binası olarak yapımının tamamlanması gündeme gelmişti.
Vali İbrahim Akın, yeni hükümet binasının Kredi Yurtlar Kurumu’na devri ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında görüşmelerin devam ettiğini ve devrin henüz netleşmediğini aktarırken yapımı devam eden yeni hükümet binasının TÜGVA'ya verileceği iddialarını da yalanlamıştı. 
Bu açıklamaların ardından Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk başta olmak üzere bir çok oda ve sivil toplum kuruluşu Başkanı karara tepki göstererek, inşaatın yurt olarak değil, Yeni Hükümet Konağı olarak devam etmesini, bir an önce bitirilerek hizmete açılmasını talep etmişlerdi.
Aylardır Hükümet Binası’nın devri konusunda sessiz kalan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 24 Eylül Perşembe günü Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yapmış ve buranın Kırşehir Belediyesi’ne hizmet binası olarak tahsisini talep etmişti. 
Ankara Caddesi’ne yapılan Yeni Hükümet Konağı projesinin iptal edilip, yerine yurt yapılmasının yanlış bir karar olacağına dikkat çeken Başkan Ekicioğlu, şunları söylemişti:
“Ahi Evran Üniversitesi içinde TOBB tarafından yapılan yurt binası boş. Şehir içindeki yurtlar boş. Çünkü üniversitemizin şuan yurt sorunu yok. Şu anda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yurtlaşma oranı yüzde 40. Kaldı ki şehir içine yapılacak yurtların yeri Terme Caddesinde yer alan Üniversitemizin eski kampüs alanı, eski Eğitim Fakültesi ve Eski Meslek Yüksek Okulu’nun olduğu boş bulunan bölgedir. Madem ki Kırşehir Valiliğimizin yeni Hükümet Binası’na ihtiyacı yok. Kırşehir Belediyesi olarak bu binaya biz talibiz. Bize devredilsin biz buraya Belediye Hizmet Binası yapalım. Zaten mevcut Ahi Evran Külliyesi Projesi çerçevesinde Jandarma Gazinosu, Polis Evi, Öğretmenevi binalarıyla birlikte Belediye Binamız Ahi Evran Külliyesi içinde kalacağı için yıkılması planlanıyor. O zaman biz Belediye Hizmet Binamızı burada yapabiliriz. Böylece Kırşehir Valiliği ile karşı karşıya halkımıza en iyi hizmetleri verebiliriz. Bu konuda hükümetimizden, Kırşehir Milletvekili Sayın Mustafa Kendirli’den destek bekliyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER