Kırşehir Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, öğrencilere

giyecekleri beyaz önlüklerinin bembeyaz kalacağı bir eğitim ve meslek hayatı diledi

Geleceğin hekimlerini ahilik anlayışı ile yetiştiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleşti.

19 Ekim 2022 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen Beyaz Önlük Giyme Törenine Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Güneş, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaparak bu törenin düzenlenmesinde emeği olan başta Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya olmak üzere tüm yöneticilere ve hocalara teşekkür etti.

Ülkemizde yüzün üzerinde tıp fakültesi bulunmasına dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin "Yeni Türkiye'nin Yenilikçi Üniversitesi" sloganına uygun olarak çağdaş eğitim öğretim yöntemlerini uyguladığını, ulusal uluslararası kalite standartlarını yakalayan bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini anlattı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin fiziki durumu hakkında törene katılanlara bilgi veren Karahocagil, “Tıp Fakültemiz 17 bin metrekare Temel Tıp Bilimleri binası, Kuramsal elektronik sınav salonları, 9 odalı Nesnel Yapılandırılmış Klinik Sınav yani OSCE istasyonu, Öğrenci ve ARGE laboratuvarları ve bin metrekarelik deney hayvanları ünitesi ile çağdaş eğitim ve araştırma alt yapısı için mekân problemini tamamen çözmüş bir fakültedir.” dedi.

Konuşmasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalite çalışmalarına da yer veren Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2015 yılından beri kalite çalışmalarını yürüttüğünü ve bu alanda önemli başarılara imza attığını kaydetti. Kalite çalışmaları sayesinde üniversitesizin bu yıl Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Programı çerçevesinde dış değerlendirmeye kabul edilen 12 üniversiteden biri olduğunu ve YÖKAK’tan 5 yıllık tam Kurumsal Akreditasyon belgesi alamaya hak kazandığını dile getiren Karahocagil, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kalite çalışmalarında nihayete gelmediğimizi, şimdiki parkurumuzun, rektör hocamız tarafından Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmeliyet Modeli olarak belirlendiğini, yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte üniversitemizin tüm birimlerinde bu EFQM Modelin uygulanmaya başlayacağını ifade etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.”

Tıp Fakültesi’nin ders müfredatı ve yeterlik alanları hakkında açıklamalar yapan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Tıp Fakültesi’nin öğrencilere kazandıracağı en önemli yeterliğin "öğrenmeyi öğrenme yeterliği" olacağını belirtti. Eğitim müfredatının her dönemi için araştırma grupları, olgu temelli değerlendirmeler, standart hasta eğitimleri ve kanıta dayalı tıp uygulamaları ile öğrencilerin bu yeterliği kazanacağına inandığını vurgulayan Karahocagil, konuşmasına şöyle devam etti:

“Değerli öğrenciler, altı yıllık yoğun bir eğitimin sonucunda mezun olduğunuzda yeryüzündeki en değerli şeyin "insanhayatının" ellerinize teslim edileceğini bir an olsun unutmadan, kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeye ve geliştirmeye gayret ediniz. Bilmenizi isterim ki tıp eğitimi bütün dünyada en zor eğitim süreçlerinden birisidir. "Külfetsiz nimet olmaz" anlayışıyla gençlerimizin mevcut başarılarının devamı için bu güne kadar çalıştıklarından çok daha fazla çalışmaları gerekecektir.”

Hekimlik mesleğinin geçmişte olduğu gibi günümüzde de değerli ve önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, öğrencilere bazı nasihatlerde bulunarak onların bugün giyecekleri beyaz önlüklerini öğrenci ve meslek hayatları boyunca leke sürmeden koruyacaklarına, mesleklerini en üst düzeye taşıyarak ailelerinin ve hocalarının üzerinizdeki haklarını unutmadan iyi hekimler olacaklarına inandığını kaydetti.

Konuşmasının sonunda geleceğin hekimlerini en iyi şekilde yetiştirmek görevleri olacağını belirterek öğretim üyelerine seslenen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “İyi yetiştirilmiş bir hekimden daha güzel bir miras ise ardında iyi hekimler yetiştirebilen bir kurum bırakmaktır.” dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ahi Hekimler yetiştirileceğine olan inancının tam olduğunu kaydeden Karahocagil, Beyaz Önlük Giyme Törenine iştirak eden velilere, öğretim üyelerine ve programın hazırlanma ve yürütülmesine destek veren akademik ve idari personele teşekkür ederek öğrencilere bu gün giyecekleri beyaz önlüklerinin bembeyaz kalacağı bir eğitim ve meslek hayatı diledi.

ALES gerçekleştirildi ALES gerçekleştirildi

Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil açılış konuşmasının ardından, bu yıl Tıp Fakültesine en yüksek puanla yerleşen Oğuz Kaan Şimşek, Abdullah Oklaz ve Korcan Taşdemir'e Beyaz Önlüklerini giydirdi. Tören, öğretim üyelerinin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşen öğrencilere Beyaz Önlüklerini giydirmesiyle devam etti. (HABER MERKEZİ)