“Üreten Belediyeciliğimizle Türkiye’ye örnek olacağız”

“Üreten Belediyeciliğimizle Türkiye’ye örnek olacağız”

Üretim ve istihdama yönelik hizmetleri ülke gündeminde yer alan Başkan Ekicioğlu:

“Üreten Belediyeciliğimizle Türkiye’ye örnek olacağız”

Başkan Ekicioğlu: “1970’li yıllarda 200 dönümlük arazi üzerine kurulu bulunan eski Türktur binasında hayata geçireceğimiz projeyle 10 bin aileye dokunacağız”

Kırşehir Belediyesi’nin işçi emekleriyle oluşturulan ve 5 yıldır üretimin yapılmadığı tesisi 20 milyon lira vererek satın alarak büyük bir projeye imza atması ulusal basında da yer alarak dikkatleri üzerine çekti.
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, pandemi süreciyle birlikte gıdaya olan ihtiyaç ve önemin arttığına dikkat çekerek, “Biz, üreten bir Belediyecilik anlayışıyla Türkiye’ye örnek olacağız. Projemizin hayata geçmesiyle birlikte 10 bin aileye dokunacağız” dedi.
Geçtiğimiz hafta Kırşehir Belediyesi’nin şirket aracılığıyla eski Türktur olarak bilinen Farbel Boya Fabrikasını üzerindeki 200 dönüm arazisiyle birlikte satın alarak hem üretime, hem de istihdama öncülük eden Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bu anlayışıyla Türkiye’ye örnek gösterildi ve bu konuda pek çok haberi ulusal basında yer buldu.
Kırşehir Belediyesi olarak tarıma ve hayvancılığa dayalı sanayiyi geliştirmek için gerekli yatırımları yapacakları gibi yatırımcılara da gerekli desteği vereceklerini anlatan Belediye Başkanı Ekicioğlu, şunları ifade etti:
“Kırşehir’de1970'li yıllarda İşçi emekleriyle oluşturulan tesis yıllar sonra Belediye girişimi ile kamuya kazandırıldı. 200 dönümden fazla olan arazide Belediye, Et Entegre Tesisi oluşturarak Büyükşehir Belediyelerinden de destek alacak.
“Entegre Et Tesislerini kapsayacak şekilde faaliyetin yürütüleceği alanın projesi tamamlandıktan sonra yüzlerce kişiye de istihdam olanağı sunacağız. Bölgede Belediye tarafından nohut, mercimek, bakliyat paketleme, salça, et ve süt benzeri konulardaki ürünler kooperatifler aracılığıyla halkın tüketimine sunulacak.
“10 bin aileye dokunacak bir projenin Kırşehir'de hayata geçmesiyle ilimiz için çok önemli bir işi daha başarmış olacağız. Kırşehir Belediyesi tarafından ülke ekonomisine de katkı için başlatılan çalışmanın örnek de olacağına inanıyoruz.
“Tesis, 1970'li yıllarda işçilerin ortak girişimleri ile kurulan bir tesis. Yaklaşık beş yıldır ise boşta bekleyen ve çalışmayan bir tesisti. Ülke ekonomisi için de bu tür sanayi kuruluşu ve yatırımların kazandırılması için Belediye olarak bir çalışma başlattık. Böyle bir Tesisin kamuya kazandırılması gerektiğini gördük. Tesisi karşılıklı görüşmeler sonucu satın aldık.
“Tesis faaliyete geçmesiyle birlikte tarım ve hayvancılık alanında öncülük edecek. Tarım ve hayvancılık şehri olan Kırşehir'de bu alanda Belediyemiz de çalışmalar yürütecek ve yeni projeler oluşturacak.
“Belediye olarak Tarıma Dayalı Sanayiyi geliştirmek için yatırımlar yapacağız. Büyükşehir Belediyeleri ile görüşmeler yaptık. Onlarla birlikte 50 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyoruz. İçerisinde et entegre tesisleri, paketleme, süt ve süt entegre tesisleri, salça ve bölgede gelişen hayvancılığa katkı sunmak için yem sanayine dayalı projeyi halkla birlikte hayata geçireceğiz.
“Tarım bölgesiyiz ve pandemi süreci ile birlikte gıdaya olan ihtiyaç daha da arttı. Bunun için biz de gıdaya dayalı bir üretim tesisi kurarak ülkemizde toplumun ucuz ve kaliteli gıdaya ulaşımı için çaba göstereceğiz. Proje ülkemizde Başka belediyelere de örnek olacak. Çalışanlar dışında bölgede yaklaşık 10 bin aileye dokunulacak."
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun Kırşehir’de tarım ve hayvancılığı geliştirme yönündeki çalışmaları bölgede faaliyet gösteren çiftçileri ve besicileri sevindirirken, bu işletmelerin faaliyete geçmesi ile birlikte istihdama da ciddi katkılar sunacak olması işsizlerin iş umutlarının artmasına neden oldu. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAIL KILIC
NAIL KILIC - 3 hafta Önce

BIR YERLERDEN BASLAMAK LAZIM , BASARILAR BASKAN

SIRADAKİ HABER