KIRŞEHİR’DE KONUT SATIŞLARI DÜŞÜŞTE!

KIRŞEHİR’DE KONUT SATIŞLARI DÜŞÜŞTE!

Maliyetler konut fiyatlarını arttırdı, ev almak hayal oluyor

KIRŞEHİR’DE KONUT SATIŞLARI DÜŞÜŞTE!

Son aylarda konut maliyetlerinde yaşanan büyük artış satışları da olumsuz yönde etkilemeye başladı. Geçen yıl 4 bin 718 konutun satıldığı Kırşehir’de 2022 ile birlikte satış rakamları da ciddi oranda azalma dikkat çekti.

Kırşehir'de, Kasım ayında 488 konut satılırken, Aralık ayında bu sayı 638’e yükseldi. Ocak ayında satışlar ciddi oranda düştü ve bu rakam 242’ye indi. Şubat ayında ise bu sayı biraz artış gösterse de sadece 256 oldu.

Çevre illere göre Kırşehir’de konut satışının düşük olması dikkat çekerken, satışların düşmesinin döviz kurundaki artışla birlikte konut maliyetlerinin çok artması ve bu nedenle konut fiyatlarının da yüksekliğine bağlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2022 ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde Şubat ayında 97 bin 587 konut satıldı Kırşehir’de 256 konut satılırken, aynı dönemde komşu illerden Kırıkkale'de 508, Aksaray'da 500, Niğde'de 350 ve Nevşehir'de 218 konut satışı yapıldı.

Şehrimizde eskiden konut maliyetlerinin artışına en büyük etkenin arsa payı olurken, son bir yıldır buna bir de inşaat maliyetleri eklenince fiyatlar adeta 2’ye, hatta bazı bölgelerde 3’e katlandı. Kırşehir’de konut satışlarının ciddi oranda düşmesinin ana nedeninin demir, çimento, işçilik ve diğer ürün maliyetlerinin çok yükselmesi ve konut kredi faizlerinin yükselmesine bağlanıyor.

Kırşehir’deki yeni binaların en uygunun 600 bin liradan başladığı, 1 milyon 500 bin liraya kadar çıktığını belirten inşaat firmaları, bu rakamlarla konut almanın zorlaştığını, bir de konut faiz oranlarının artacağı endişesinin de satışların düşmesine neden olduğunu söylediler.

Konut satışı yapamayan firmaların pek çoğu inşaatlarını ya durdurduğu, ya da ağırlaştırmak zorunda kaldığını belirten inşaat firmaları, “İnşaat sektörünün önemli girdilerinden olan çimento ve demirdeki yüksek oranlı fiyat artışlara dayanacak gücümüz kalmadı. Bunu bir şekilde karşılamak için çırpınırken, birçok zorlukla karşı karşıyayız. Pek çok inşaat firması maliyet artışlarından kaynaklı olarak ürettikleri konutları satamıyorlar. Çünkü halkın alım gücü azaldı. İnşaat firmaları ellerindeki yarım kalan inşaatları tamamlayıp bir önce satarak paraya çevirip, borçlarını ödemek istiyorlar. Ama satış yapamadıkları için yeni inşaatları başlayamıyorlar. Bu da sadece müteahhit firmaları değil, kalıpçıları, mastarcıları, demircileri, elektrikçileri, su tesisatçılarını ve diğer işleri yapanları da çok zor durumda bırakıyor. Piyasa inşaatçıların satış yapabilmeleri konut almak isteyenlerin maddi durumuna bağlı. Vatandaşın konut talebi olacak ki inşaatçılar yeni konut üretsinler. Ama şuan böyle bir şey olmadığı için sektör büyük çıkmazda” diye dert yandılar.

TÜRKİYE GENELİNDE ŞUBAT AYINDA 97 BİN 587 KONUT SATILDI

                Bu arada TÜİK’in verilerine Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 20,1 artarak 97 bin 587 oldu. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 752 konut satışı ve %19,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 464 konut satışı ve %8,7 pay ile Ankara, 5 bin 575 konut satışı ve %5,7 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 23 konut ile Ardahan, 40 konut ile Hakkari ve 47 konut ile Bayburt oldu.

KONUT SATIŞLARI OCAK-ŞUBAT DÖNEMİNDE %22,5 ARTTI

Konut satışları Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,5 artışla 185 bin 893 olarak gerçekleşti.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI 19 BİN 888 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 artış göstererek 19 bin 888 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %20,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %49,9 artışla 38 bin 71 oldu.

DİĞER SATIŞ TÜRLERİ SONUCUNDA 77 BİN 699 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde diğer konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,7 artarak 77 bin 699 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %79,6 olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,9 artışla 147 bin 822 oldu.

İLK EL KONUT SATIŞ SAYISI 28 BİN 897 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,8 artarak 28 bin 897 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %29,6 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,3 artışla 56 bin 100 olarak gerçekleşti.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARINDA 68 BİN 690 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,6 artış göstererek 68 bin 690 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %70,4 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,8 artışla 129 bin 793 olarak gerçekleşti.

YABANCILARA ŞUBAT AYINDA 4 BİN 591 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yabancılara yapılan konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,9 artarak 4 bin 591 oldu. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4,7 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 958 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla bin 99 konut satışı ile Antalya, 288 konut satışı ile Ankara izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %55,6 artarak 8 bin 777 oldu.

ÜLKE UYRUKLARINA GÖRE EN ÇOK KONUT SATIŞI İRAN VATANDAŞLARINA YAPILDI

Şubat ayında İran vatandaşları Türkiye’den 711 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 633 konut ile Irak, 509 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları izledi. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER