Üniversitemizde özel eğitimde erken okur-yazarlık konulu paneli

Üniversitemizde özel eğitimde erken okur-yazarlık konulu paneli

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Özel Eğitimde Erken Okuryazarlık” konulu bir panel düzenlendi. 14 Aralık 2020 tarihinde YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanan panele konuşmacı olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal katıldı.
“Özel Eğitimde Erken Okuryazarlık” konulu panelde ilk olarak özel eğitim ve erken okuryazarlık kavramlarına değinen Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, özel eğitimin özel gereksinimli çocukların sosyal ilişkilerini yürüten ve eğitim veren anlamalarına geldiğini söyledi. 
Normal gelişim gösteren çocukların dışındaki tüm çocukların özel gereksinimli çocuklar olduğunu anlatan Akdal, bu çocukların hepsinin özel eğitim kavramının içinde yer aldığını kaydetti. 
Özel eğitimin özel gereksinimli çocukların alacakları eğitimleri ve bu eğitimleri alacakları mekanları içinde barındıran bir kavram olduğunu da vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, özel eğitimin 0-6 yaş erken çocukluk dönemi ve 8 yaştan sonraki kısım olarak ikiye ayrıldığını belirtti. 
Erken okuryazarlığın 0-6 yaş gurubu içinde yer aldığını dile getiren Akdal, erken okuryazarlığın hem normal gelişim gösteren çocuklar hem de özel gereksinimli çocuklar için önemli olduğunu söyledi.
Erken okuryazarlık kavramına da değinen Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, erken okuryazarlığın 0-6 yaş grubu olan erken çocukluk dönemindeki önemli beceriler arasında yer aldığını anlattı. 
Erken okuryazarlığın önemine de değinen Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, konuşmasına şöyle devam etti: 
“Kritik beceriler dediğimiz okuma becerisi, dil becerisi ile paralel ilerler. 0-6 yaş erken çocukluk döneminde kritik beceriler dediğimiz beceriler kazanılmamış ise ilerleyen dönemlerde bu becerilerin kazanılması çok zordur. Erken okuryazarlık becerileri çocukların ileriki hayatlarını da etkilediği için biz erken okuryazarlığı çok önemsiyoruz.” 
Erken okuryazarlık becerileri hakkında da bilgiler veren Akdal, bu beceriler arasında sözcük bilgisinin çok önemli olduğunu, sözcük bilgisi fazla olan çocuğun erken okuryazarlık becerisinde çözümlemeyi hızlı yaparak okuduğunu anlamasının daha kolay olacağını dile getirdi. 
Okuryazarlık becerileri arasındaki bir diğer becerilerin dinlediğini anlama, yazı farkındalığı, harf bilgisi, ses bilgisel farkındalığı gibi beceriler olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, bu becerilerin her birinin özel eğitimde erken okuryazarlık açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Panel sonunda Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akdal, katılımcıların sorularını yanıtladı. (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER