UNIKOP Rektörleri Ahilik Haftası Etkinliklerinde Kırşehir'de buluştu

UNIKOP Rektörleri Ahilik Haftası Etkinliklerinde Kırşehir'de buluştu
 

UNIKOP Rektörleri Ahilik Haftası Etkinliklerinde Kırşehir’de buluştu

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın davetiyle KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği Rektörleri Ahilik Haftası kutlamaları dolayısıyla Kırşehir’de buluştu.
18 Eylül 2020 tarihinde Ağalar Konağı Kültür Evinde gerçekleşen buluşmaya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Mızrak ile KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur katıldı.
KURT: “UNİKOP FAALİYETLERİNİ ONLİNE YAPABİLİRİZ”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve UNİKOP Stratejik Planlama Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kurt, kısa bir sunum yaparak üniversitemizin UNİKOP Dönem Başkanı olarak gerçekleştirdiği ve 2020 yılı içinde gerçekleştireceği faaliyetler hakkında bilgiler verdi.
Pandemi nedeniyle bazı faaliyetleri ertelediklerini dile getiren Kurt, Türkiye Girişimci Buluşması Fuarının, Türkiye’nin Kalkınmada Öncü Gücü “Girişimcilik” temasıyla 30 Eylül 2020 tarihinde Konya’da gerçekleşeceğini duyurdu. Faaliyetlerini pandemi nedeniyle ertelemek yerine online olarak yapabileceklerini söyleyen Kurt, UNİKOP Stratejik Planlama Kurul Üyeleri yapacakları istişareler sonucunda bu konuya netlik kazandırabileceklerini ifade etti.
REKTÖR KARAKAYA: “KOP BÖLGESİ ÜNİVERSİTELERİ OLARAK ÜLKENİN GELECEĞİNE DAİR SÖYLEYECEKLERİMİZ VAR”
Programın açılış konuşmasını yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, KOP Bölgesi üniversiteleri ile uyumlu bir sinerji yakaladıklarını belirterek sözlerine başladı. 2020 UNIKOP Dönem Başkanlığını yürüten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin dünyada yaşanan pandemi nedeniyle yapılması planlanan bazı çalışmaların ertelendiğini anlatan Rektör Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti:
“Değerli rektörlerimizle birlikte gün boyunca yapacağımız istişarelerde bu şartlar altında neler yapabileceğimizi konuşacağız. Üst kurul toplantısı sonucunda çıkacak kararlar bizim için çok önemli. KOP Bölgesi Üniversiteleri olarak 350 bine yakın öğrencimiz ve 10 bine yakın öğretim elemanımız ile büyük bir birliğiz. Bizim bu birlikle ülkenin geleceğine dair söyleyeceğimiz çok sözlerimiz var. Bugün de burada Anadolu’da insan yetiştirme metodu olan Ahilik ile ilgili olarak sizlerin değerli görüşlerine yer vermek istiyoruz. Ahilik medeniyetimizin önemli bir değeri ve biz buradan Türkiye ve Dünyaya ulusal bir mesaj vereceğiz.”
REKTÖR KARAKAYA: “UZAKTAN EĞİTİMİN ÖLÇME YÖNTEMİNİ VE GÜVENLİĞİNİ GELİŞTİRMELİYİZ”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında bölge üniversite rektörleri ile KOP yetkililerini üniversitemizde ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getirerek pandemi sürecinde üniversitenin kurullarıyla bir orta akıl oluşturduklarını sonra bunu bilgiye çevirdiklerini ve en sonunda da iradeye dönüştürdüklerini söyledi. Uzaktan eğitimde en belirsiz tarafın ölçmenin güvenliği olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, dünyada da henüz bu konuya tam olarak çözüm bulunamadığını dile getirdi.
UNİKOP’un üyesi olan 13 üniversitenin böyle bir gündeminin olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Vatan Karakaya, Stratejik Planlama Kurulunda bu konunun tartışılmasını ve sınav dönemi sonuna kadar bazı çözüm önerilerinin oluşmasını önemsediğini belirtti.
REKTÖR KARAKAYA: “SANAL ORYANTASYON VE SANAL TURLARLA ARAMIZA YENİ KATILAN ÖĞRENCİLERİMİZE ÜNİVERSİTEMİZİ TANITACAĞIZ”
Pandemi nedeniyle üniversitemize yeni başlayan ve fiziksel olarak üniversitede bulunamayan öğrencilere yönelik çalışmaların olduğunu ve onlara karşı özel bir gayret sarf etmeleri gerektiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, oryantasyon eğitimlerini de uzaktan yapıp sanal turlarla öğrencilere üniversitemizi gezdireceklerini söyledi.
Öğrencilere bir yandan üniversitemizi tanıtırken bir yandan da psikolojik olarak onların derslere ve üniversite ortamına hazırlanmalarına yönelik çalışmalarının olduğunu anlatan Rektör Karakaya, öğrencilere daha iyi materyallerle ve donanımlarla daha nitelikli bir ortam sağlayarak uzaktan eğitim vermeyi amaçladıklarını kaydetti. Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“2016 yılında kurduğumuz bir stüdyomuz var. Materyal üretimi ve kaliteli bir uzaktan eğitim için tüm şartlar mevcut. Öğretim üyelerimize bu teknik imkânlarımızı
kullandıracağız ve bu şekilde dersler daha ilgi çekici olacak ve katılım oranı daha yüksek hale gelecek.”
ERKAN: “AHİLİKLE İLGİLİ ETKİNLİKLERDE ÜNİVERSİTELERİN KATKISI ÇOK BÜYÜK”
Rektör Karakaya’nın ardından bir konuşma da Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan yaptı. Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü olarak Ahilikle ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erkan, Ahiliğin baş şehrinin Kırşehir olması nedeniyle organizasyonların şehrimizde gerçekleştiğini belirtti. Farklı illerde gerçekleştirilen etkinliklerde de üniversitelerin önemli katkılar sağladığını anlatan Erkan, başta Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya olmak üzere bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
VALİ AKIN: “AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİMİZİ BÜYÜK BİR ÖZENLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Programda son olarak Kırşehir Valisi İbrahim Akın bir konuşma gerçekleştirdi. Ahilik teşkilatının merkezinin Kırşehir olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan Vali Akın, Ahilik teşkilatının prensipleri gelecek nesillere aktarmak ve Ahilik Teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere her yıl Ahilik Haftası etkinlikleri düzenlediklerini söyledi. Yaşanan pandemi nedeniyle etkinlerin bazılarını kalabalık oluşturmayacak şekilde büyük bir özenle gerçekleştirdiklerini anlatan Vali Akın sözlerine şu şekilde devam etti:
“Siz değerli rektörlerimizi Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında şehrimizde ağırlamaktan çok mutluyuz. Sizlerin gözünden Ahiliği değerlendirip ahiliğe dair görüşlerinizi almak bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemlerde umarım daha sağlıklı etkinlikler gerçekleştirebiliriz.”
Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ın ardından UNIKOP Rektörleri tek tek söz alarak Ahilik hakkında değerlendirmelerde bulunarak düşüncelerini paylaştılar. Ahi Evran-ı Veli’nin ve Ahilik felsefesinin öneminden bahseden rektörler, yapılabilecek çalışmalar ve Ahiliğin günümüze yansımalarına dair istişarelerde bulundu. UNIKOP Rektörleri Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında böyle bir etkinlik düzenlemelerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr.Vatan Karakaya’ya teşekkür ettiler.
TONGUR: “ÇIRAĞI OLMADIĞINIZ İŞİN USTASI OLAMAZSINIZ”
Programda son olarak KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur bir konuşma yaptı. Ahilik teşkilatının kalkınmaya olan etkilerine dair açıklamalarda bulunarak sözlerine başlayan Tongur, Ahiliğin “Çırağı olmadığınız işin ustası olamazsınız.” düsturu ile ortaya çıkan bir teşkilat olduğunu belirtti. Ahiliğin üzerinde konuşulan ilkeleri ile günümüze ışık tutacağına inandığını söyleyen Tongur sözlerine şu şekilde devam etti:
“Her alanda olduğu gibi kalkınma alanında da projelerin sürdürülebilirliği açısından Ahiliği ortaya koyduğu disiplinin maddi ve manevi değerlerini yaşattığımızı düşünüyorum. Usta, kalfa, çırak ilişkilerinin hala devam ediyor ve bu ilişkilerin kalkınma ile birlikte sosyal ilişkilere de olumlu yansıdığını düşünüyorum. İnsan hayatına dokunan her şey faydalıdır. KOP Bölgesi de Ahilik açısından bakıldığında birlikteliği ifade ediyor. Hem eğitim açısından hem de birlikte gerçekleştirilebilecek projeler açısından her yıl bir araya gelerek ortak çalışma kültürünün ile Ahilik modelini biz de yaşatmaya çalışıyoruz.” (HABER MERKEZİ)
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER