TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü  Gözetim Tetkiki için üniversitemizde

TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü  Gözetim Tetkiki için üniversitemizde

Kalite yürüyüşünde Türk Yükseköğretimine model olma yolunda emin adımlarla ilerleyen KAEÜ, son olarak Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Programına (KAP) dâhil edilmiş ve başarılı bir süreç geçirmişti. Gözetim tetkikleri devam eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sisteminin gereği olarak TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü ile bir toplantı düzenlendi. 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senato Salonunda 24 Ocak 2022 tarihinde yapılan toplantıya Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Takım Başkanı Süleyman Selim Ulaş ve tetkikçi Halil İbrahim Arslan, Kalite Koordinatör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ve Ekrem Öztürk katıldı. Üniversitemizin tüm birimlerinde uygulanan kalite süreçlerinin gözetim tetkiki üç gün (24 – 26 Ocak 2022) boyunca devam edecek.
Toplantı da bir konuşma yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, gelinen süreç ile ilgili önemli tespitler yaptı.
REKTÖR KARAKAYA: ’’BKYS’NİN İSİM VE MARKA TESCİLİ YAPILDI, AYDEP İSE YAKIN ZAMANDA EĞİTİMDE FAYDALI MODEL OLARAK AKREDİTASYON ALIYOR’’
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Karakaya, TSE tetkikçilerine hitaben yaptığı konuşmasında kalite yönünden ciddi mesafeler kaydettiklerini söyleyerek sözlerine başladı. 
Özellikle TSE süreciyle geliştirdikleri iki kalite yönetim sisteminin uygulamaya konduğunu hatırlatan Rektör Karakaya, bunlardan birisinin Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi (BKYS), diğerinin Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) olduğunu söyledi. 
Türk Patent ve Marka Kurumunca BKYS’nin Ahi Evran Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi adıyla Bilgisayar Program türünde isim hakkının tescil edildiğine dikkat çeken Karakaya, AYDEP’in ise yakın zamanda eğitimde faydalı model olarak akreditasyon alacağını dile getirdi. 
Gayelerinin kaliteli insan yetiştirmek olduğunu kaliteyi duvarlara asılan bir belge olarak görmediklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu sistemleri başka üniversitelere ihraç etme noktasına geldiklerini ifade etti.
REKTÖR KARAKAYA: ’’YÖKAK’IN KURUMSAL AKREDİTASYON PROGRAMI SÜRECİ BAŞARILI GEÇTİ’’
Konuşmasının son bölümünde 2017-2021 stratejik planlarının kalite anlamında yüzde 80 gerçekleşme ile tamamlandığı değerlendirmesinde bulunan Rektör Karakaya, yeni stratejik planlarını revize ettiklerini daha hayata uyabilir şekle getirdiklerini söyleyerek bu yeni planda avantajlarının planlamalarının tamamen otomasyon üzerine kurulu olması olduğunu kaydetti. 
Karakaya, BKYS’de her bir hedeflerinin bir performansla gösterge haline geldiğini ve mantıksal bir kurgu içinde bunu hayatın her kademesine indirgediklerini belirtti. 
YÖKAK’ın kurumsal akreditasyonuna aday olduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya son olarak şunları kaydetti: 
“YÖKAK tarafından süreçle ilgili tetkikler yapıldı, raporlar hazırlandı. Beş yıllık akreditasyon için 650 puan gerekiyordu, biz 710 puan aldık. YÖKAK’a raporlarımız gitti, savunmalarımızla bunun 750 puana ulaşacağını düşünüyoruz. Başarılı bir süreç geçirdik ve inşallah gelişimimiz devam edecek”
Toplantı da daha sonra söz alan TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü temsilcilerinin görüşlerini dile getirmesinin ardından toplantı sona erdi ve birimlerin kalite tetkikine geçildi.
(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER