Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahilik ve Tıp Konferansı

Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahilik ve Tıp Konferansı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde “Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı yapılacak.
Ahilik teşkilatının kurucusu, esnaf ve sanatkâr zümresinin piri olarak kabul edilen, çok yönlü ilim ve fikir insanı Ahi Evran doğumunun 850. Yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılının "Ahi Evran Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi yayımlamasının ardından yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verildi. Bu kapsamda Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yarın tarihinde YouTube kanalı (youtube.com/ahievranedutr) üzerinden Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp konulu çevrim içi konferans yapılacak.
Moderatörlüğünü KAEÜ Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mümtaz Dadalı’nın yapacağı konferansın açılış konuşmasını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yapacak. 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın ‘’Ahilik Değerinde İnsan’’ üzerine yapacağı konuşmanın ardından, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ‘UNESCO Anma ve Kutlama Yıldönümleri ve Ahi Evran‘, Sakarya Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin ‘Ahi Evran, Ahilik ve Ahlak‘, İstanbul Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal ‘Fütüvvetnamelere Göre Tıp Ahlakı ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Fütüvvetnamesi‘, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof.Dr. Ayten Altıntaş ‘Osmanlı Esnaf Tabibinin Ahlaki Eğitiminde Ahilik Teşkilatını Önemi‘, KAEÜ Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Arif Hüdai Köken ‘Tıp Tarihi, Etik ve Biyoetik Açısından Ahi Evran’ı ve Ahiliği Anlamak‘, Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırma Merkezi ve Turizm Derneği Üyesi Hasan Hüseyin Bahadır ise ‘Tıp Tarihçisi Prof. Dr. Süheyl Ünver’in Defterinden Evrenadab Kırşehir Notları ve Ahiliğin İzleri‘ isimli sunumlarını yapacaklar. (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER