'19 Mayıs Türk Milleti'nin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır'

Vali İbrahim Akın’dan mesaj: “19 Mayıs Türk Milleti’nin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır”

'19 Mayıs Türk Milleti'nin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır'
Vali İbrahim Akın’dan mesaj:
“19 Mayıs Türk Milleti’nin var
oluş mücadelesinin ilk adımıdır”

Vali İbrahim Akın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Mesajında Türk gençliğine seslenen Vali İbrahim Akın, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet ettiğini, yine bu onurlu mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs tarihini “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak gençlere armağan ettiğine dikkat çekti.
Vali Akın mesajında şunları ifade etti:
“Büyük Önder Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak Milli Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 101. Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Türk Tarihi için önemli bir başlangıç olan 19 Mayıs 1919 tarihi, esareti hiçbir suretle kabul etmeyen, vatan ve bayrak sevgisini her türlü değerin üstünde gören Türk Milleti’nin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır.
“Nitekim Anadolu topraklarının işgal edilmesini kabullenemeyen ve kurtuluşu milli iradede gören Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının önderliğinde Samsun'da yakılan istiklal meşalesi Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlarla tüm vatan sathına yayılmıştır.
“Neticede, tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen kazandığı zaferlerle milletimiz halkın egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devletine ulaşmıştır. Büyük Atatürk, yeni kurulan devletimizin gelişerek yükselmesinin ancak tarihine, kültürüne, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan gençlerin varlığıyla mümkün olabileceğini görmüş ve ülkemizi her zaman inandığı ve güvendiği Türk gençliğine emanet etmiştir.
“Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği, milli bayram olarak kutlanan 19 Mayıs tarihi, istiklalimiz için milletçe ne kadar büyük bedeller ödediğimizi hatırlamamıza, genç nesillerin milli bilinç ve şuurla yetişmesine vesile olmaktadır. Her yıl yurdun dört bir tarafında gerçekleştirilen etkinliklerle gençlerimiz, milletimizin de katılımıyla 19 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla kutlarken bu yıl dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle kutlamalar sınırlandırılmıştır.
“Değerli Gençler;
“Ecdadımızın büyük yokluklarla kurduğu Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir ve sizlerin varlığı ile daha iyi seviyelere yükselecektir. Bunun için öncelikle iyi bir eğitim almanız ve kendinizi çağın getirdiği yeniliklere uygun olarak yetiştirmeniz şarttır. Bu sebeple ülkemiz kurulduğu andan itibaren geleceğimizin teminatı olarak gördüğü siz gençlerimizin ilmin ve teknolojinin ışığında özgüveni yüksek, milli ve manevi duygularla dolu gençler olarak yetişmenize büyük önem vermektedir.
“Gençlerimizin, tarihten dersler çıkararak ecdadımızın emaneti olan bu vatan topraklarını daima koruyacağına, her zaman doğruluktan, adaletten, hoşgörüden, iyi ve güzel işlerden yana olacaklarına, milli birlik ve beraberlik duyguları içerisinde kendilerini yarına hazırlayacaklarına inancımız tamdır.
“Bu duygularla, başta bu günü anlamlı kılan değerli gençlerimiz olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum. Bu anlamlı günde, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER