KIRŞEHİRSPOR NEREYE?: 0-3 KIRŞEHİRSPOR NEREYE?: 0-3

MİLLİ sporcu Taekwondo Antrenörü Sinan Demir, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e açıklamalarda bulunarak, spor yapan çocukların, hem sosyal yaşantısında hem de eğitimde başarılı olduklarını söyledi.

Kırşehirli antrenör Sinan Demir, küçük yaşlardan itibaren bilinçli ve düzenli bir şekilde yapılan sporun çocukların gelişimi ve sağlığı için önemine dikkat çekerek, bu alışkanlığın diğer tüm alışkanlıklar gibi önce ailede başladığını söyledi.

Hareketsizlik, çocuklarda obezite, diyabet ve dikkat problemlerinin en önemli risk faktörü olduğunu belirten Taekwondo Antrenörü Sinan Demir, üstelik çocukluk çağında başlayan kronik hastalıkların yetişkinlik dönemini de etkilediğine dikkat çekti.

Demir, ailelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde öncelikleri arasına sporu da almalarını tavsiye etti.

Her yaşta spora başlanabilir Sağlıklı çocuklarda spora başlarken önemli olanın yaştan çok yüklenme şiddetinin belirlenmesi olduğunu ve bunun da antrenör ve eğitmenlerin sorumluluğunda bulunduğunu ifade eden Antrenör Sinan Demir, “Çocukları spora yüzme, atletizm, jimnastik ya da bale ile başlatmak doğru bir tercih olacaktır. 6-12 aylıkken yüzmeye, 18 aylıkken jimnastik sporuna başlayabilirler. 3 ila 6 yaş arasında spor eğitimi almış çocukların 6-7 yaşından sonra bireysel veya takım sporlarına uyum sağlamaları daha kolaylaşır ve başarı seviyeleri de artar” dedi.

3-6 yaş arasındaki çocukların sporu sevmesinde antrenör ve eğitmenlerin rolünün önemine de dikkat çeken Milli sporcu Taekwondo Antrenörü Sinan Demir, “Bu dönemde öğretilecek teknikler yumuşak tavırlarla, çocukları sıkmadan ve zorlamadan aktarılmalıdır. Uç bir hedefe odaklanmaktan çok çocuğun öğrenmesini ve doğru bir şekilde tekrarlamasını sağlayacak yöndeki çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bunlar uygulandıktan sonra çocuğun kararı da önemlidir. Zaten benimsemesi durumumda devamlılık da kendiliğinden gelecektir” diye konuştu.

Bireysel ve takım halinde yapılan branşlarda temel teknik eğitimlere genellikle 5-6 yaşlarında başlandığını kaydeden Kırşehir’in tecrübeli antrenörü Sinan Demir, anne ve babaları çocuklarını kötü alışkanlardan koruyup uzat tutmak için spor yapmaya teşvik etmeleri çağrısında bulundu.

(HABER MERKEZİ)