Kömür fiyatlarının pahalılığı halkı zorlarken, buna elektrik ve doğalgaza gelen son zamlar eklendi…

 

BU KIŞ ÇOK ZOR GEÇECEK!..

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen büyük orandaki zamlar tüketicileri yaklaşan kış öncesi kara kara düşünmeye başladı.

Dünyada yükselen petrol ve enerji fiyatlarına paralel olarak kömür, doğalgaz ve elektrik fiyatları halkın alım gücünü düşürdü. Kırşehir’de bir ton yerli kömür tonu bin 500 liradan 5 bin liraya, 2 bin 500 lira ile 3 bin arasında satılan ithal kömürün tonu 6-9 bin liraya yükseldi. Son olarak elektrik ve doğalgaza gelen zamlarından ardından kömür fiyatlarının da artması bekleniyor.

Kırşehir’de şehir merkezinde oturan halk doğalgazla ısınırken, kenar mahallelerde ve köylerde kömürle ısınan vatandaşlar kömür fiyatlarının büyük oranda artmasıyla adeta kara kara düşünürken, son olarak 1 Eylül’den geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaza gelen zamlar da vatandaşları sıkıntıya itti.

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 20,4, sanayide yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildi.

Emlak Vergisi’nde son günler… Emlak Vergisi’nde son günler…

Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayide yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30 zam yapıldı.

Zaten elektrik fiyatlarının yüksekliği nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan vatandaşlar artışlara tepki gösterirken, sanayide elektrik ve doğalgazın yüzde 50 oranında artması da üretim maliyetlerini arttıracağı için iğneden ipliğe tüm ürünlerin artmasına neden olacak.

Bu arada kış hazırlıklarına kömürden başlamak isteyen vatandaşlar, kömür fiyatlarını duyunca adeta şaşkına dönüyorlar.

Bir evde sadece iki odayı ısıtmak için kış sezonunu en az 3 ton kömür yaktıklarını belirten vatandaşlar, “Bu kışı çok zor geçireceğimiz ortada. 3 ton kömür alsak 20 bin lirayı buluyor. Buna 5 bin liralık odunu eklersek 25 bin lira. Bu parayı nereden bulup da ısınacağız. Artık kömürle ısınmak lüks işi, zenginlerin işi oldu” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)