Türk siyasetinin gelmiş, geçmiş en dürüst, en yiğit politikacılarından Kırşehirli hemşehrimiz rahmetli Osman Bölükbaşı demokrasi uğruna çok çileler çekmiş, bu uğurda çeşitli defalar cezaevine girmiş, çıkmıştı.

Bir asırlık çınar: Hakkı Atik Bir asırlık çınar: Hakkı Atik

Hatta zamanın iktidarı Demokrat Parti Bölükbaşı’yı susturmak için partisini kapatmış, Kırşehir’i cezalandırmak için Nevşehir’e bağlamış, ilçelerimizi komşu illere dağıtmıştı!

1957 yılında Kırşehir yeniden il statüsüne kavuşturulsa da Bölükbaşı’nın dokunulmazlığı kaldırılarak Ankara Merkez Cezaevine gönderilmiş ve bu nedenle Bölükbaşı, 1957 seçimlerini hapishanede geçirmişti.

Bölükbaşı’nın dokunulmazlığının kaldırılmasının ve hapse girmesinin sebebi, DP’nin popülist bir politika izleyerek seçimlere giden süreçte Kırşehir’i yeniden il yapmak üzere Mecliste yaptığı oylamaya katılmamasıydı.

Bölükbaşı, Meclis idare amiri DP’li Ahmet Kocabıyıkoğlu ile tartışmıştır. Olay daha sonradan yatıştırılmış olsa da İdare Amirliği’nde zabıt tutulmuş ve Bölükbaşı’nın kullandığı ifadelerden dolayı dokunulmazlığının kaldırılması talep edilmiş,  Bölükbaşı’nın dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin TBMM’de 247 kabul oyuna karşın, 47 ret oyu verilmiş ve sonucunda dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

Bölükbaşı, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşma nedeniyle hapse atılan ilk siyasetçiydi. 2 Temmuz 1957 tarihinde sorgulanan Bölükbaşı, sorgulama sonucunda tutuklanmış ve Ankara Merkez Cezaevine gönderilmiş ve 21 gün tutuklu kalan Bölükbaşı’yıcezaevinde yatarken ilk ziyaretçisi CHP Genel Başkanı İsmet İnönü olmuştu.

Bölükbaşı, 23 Temmuz’da tahliye edilmişti. Tahliyesi üzerine, 24 Temmuz’da İstanbul’a gelen Bölükbaşı, 25 Temmuz günü Ankara Sorgu Hakimliği’nin kararı üzerine yeniden tevkif edilmişti.

Politika yaparken İsmet İnönü ile Osman Bölükbaşı sık sık karşı karşıya gelip, birbirlerini sert dille eleştirseler de demokrasi için hep yan yana geldiklerini görüyoruz.

İşte yukarıda kalan anılarda kalan fotoğrafta İsmet İnönü’nün Bölükbaşı’yı ziyaret ettiği Ankara Merkez Ulucanlar Kapalı Cezaevi çıkışında o güne ait.

*ŞEVKET GÜNER