Bu sefer bambaşka konulara değinmek istedim bu yazımda…

Türkiye’nin yani özellikle Anadolu takımlarının kanayan yarası olan maddi imkânsızlıklar ve yaşanan acı sonlar amatör lige kadar düşenler kulübün kapasına kilit vurarak tarihin tozlu sayfalarında kendine yer bulanlar!

Anadolu’da buna benzer çok örnek takımlar var ve örnek gösterilmeye daha birçok takımlarda peşi sıra geliyor.

Ülke ekonomisindeki her gelişme Türk Futbolu özellikle Anadolu takımlarını yakından etkiliyor. Çünkü kulüplerin her geçen sezon maliyetleri artıyor önümüzdeki sezon sonra ki sezonda daha da katlanarak artmaya devam edecek!

Bu maliyet artışlarını kimse durduramaz ama bir nevi durdurma gibi olan ekstra çözümlerle kulüplerin artan bu mali yüklerini bir nebze olsun azaltacak kulübü ayakta tuttuğu gibi şampiyonluğa oynayacak seviyeye gelmesini sağlayacak birçok seçenekler elbette mümkün ve de var.  Ama iş bu mümkün olan seçenekleri faaliyete geçirebilmekte o da hem başkan hem de yönetim becerisine dayalı!

Kulüplerin artan maliyetleri maddi imkânsızlıklar kendi kaderlerine terk edilişleri vb. olaylar kanayan bir yara olmaktan çıktı kangrene olmaya başladı.

Bu durumda 2 seçenek kalıyor ya bu kol veya ayak kangren olmadan doğru tedavi ile iyileşme süreceğine sokulacak ya da önemsenmeyip kangren olunca o saatten sonra ne yaparsanız yapın hiçbir tedavinin fayda etmemesi sebebiyle kesilip atılacak.

Bu örnek verdiğim birçok kişilere alakasız saçma gelebilir ama gerçekler bunlar.

Futbolda Anadolu takımlarının tam olarak yaşadığı şeylerde bunlar kulüplerin maliyeti borçlanması maddi imkânsızlıkları kanayan bir yara ve bu tedavi edilmez ise kangrene dönüyor.

O zamanda ne oluyor önce kendi bölgesinin Amatör Ligine düşüyor sonra da kesilip atılacak dediğim yer ise kulüp kapatılıp bir daha açılmamak üzere kapısına kilit vuruluyor!

Kırşehirspor yıllarca Bölgesel Amatör Ligi’nde de kendi yağında kavrulmaya çalışan bir kulüpten öte kısma geçemiyordu sonrasın da ne oldu, birileri elini taşın altına koydu maliyeti düşüren doğru hamlelerle doğru işler yapması ve akabinde şehri de takımla bütünleştirmesi sonucunda önce 3.Lige yükseldi sonrasında hemen akabinde 2.Lige yükseldi.

2’nci Lige yükselmesinin ardından 1 kez TFF 1.Ligin kapısından dönen bir takım iken son 2 sezondur yapılan yanlış hamleler maliyeti düşürmek yerine daha çok arttırılacak işlere imza atılması sonucunda yeniden önümüzdeki sezon 3.ligde mücadele etmek zorunda kalacak!

Önümüzdeki sezon orada da tekrardan 2.Lige çıkmak için mi mücadele edecek yoksa Bölgesel Amatör Lige düşmeme mücadelesi içerisinde mi olacak?

Orasını o zaman yönetimin sezon başında uygulayacağı stratejiyle görmüş olacağız bu arada Kırşehirspor’un can dostu olan Yozgat Belediyesi Bozokspor’da şuanda Bölgesel Amatör Ligde lider durumda 2 veya 3 maçını kazanmasıyla şampiyonluğunu ilan etmiş olacak.

Seneye 3.ligde yeniden Kırşehir-Yozgat maçlarını izlemiş olacağız dileğim seneye bu iki takım 3.Ligde zirve mücadelesi için çekişmesidir!

Eskişehirspor ve Bursaspor’un yaşadıkları ortada…

Örnek alınacak bir diğer takımlar birisi Süper Ligde şampiyon olmuş ilk defa Anadolu takımlarından birisi hem süper lig de şampiyon oldu hem de Şampiyonlar ligi gibi rüya bir Avrupa liginde hem Türkiye’yi hem de Anadolu takımlarını temsil etti.

Ama sonrasında gelen her yönetimin üst üste yaptığı hatalar sonucunda bu takım artık 3.Ligde mücadele edecek.

Eskişehirspor ise kaç defa Süper Ligin gediklisi olan bir takım iken yine maddi imkânsızlıklar yüzünden gelen yasaklar falan derken şuanda Bölgesel Amatör Ligde yeniden 3.Lige çıkma mücadelesi veriyor!

Anadolu takımları özellikle altyapılara yeteri kadar önem vermiyorlar gerekli önemi verseler oralardan kendi yetenekli futbolcularını yetiştirip A takıma kazandırsalar hem o oyuncuları oynatarak başarıya ulaşacak hem de sonrasında bu oyunculardan maddi anlamda bonservis paraları kazanarak kulübün kasasını doldurarak takımı ekonomik anlamda düzlüğe rahatlıkla çıkaracaklar…

Ama gelin görün ki yeteri kadar altyapılara önem vermeyi geçtim Anadolu takımlarında ki yöneticiler Alt yapıların kapısını bile aşındırmıyor bazıları ekstra yük olarak görmesi nedeniyle alt yapı kategorilerini ligden turnuvalardan bile çektikleri oluyor bilmiyorlar ki böyle yaparak en büyük zararı kulüplerine veriyorlar…

Alt yapıya daha çok önem vereceksin her sene 3 tane yetenekli oyuncu kazandırsan A takıma dışarıdan sonradan oyuncu transfer etme ihtiyacı bile duymayacaksın kendi kadronu bir bakmışsın kendi alt yapından yetiştirdiğin oyunculardan geçlerden kurmuşsun zaten bir de o kadroyla şampiyon olduğunu düşün seneye bütün oyuncularının peşinden bir düzüne takımlar peşinde olacak ve istediğin bonservis ücretlerine rahatlıkla satıp kulübe ekstra maddi anlamda katkı da bulunmuş olacaksın…

Tabii bunun dışında sponsorlarda bulacaksın destek bekliyoruz diye açıklama yapıp kenara geçip oturup senin kapını çalmalarını beklemeyeceksin sen gidip onların kapılarını aşındıracaksın bu şehrin takımının reklamını iyi yapacaksın isim sponsoru bulacaksın forma sponsoru formanın kol kısmına formanın şort kısmına sponsorluk anlaşmaları yapacaksın ki her sene artan maliyetleri böylelikle düşürebilesin ve zirveye oynayan bir takım kurup şampiyonluk yarışları içerisinde var olmaya ancak bu şekilde devam edebilirsin yoksa bu şekilde devam edildiği sürece Anadolu takımları için Profesyonel lig tamamen bir hayal olacak.

Kırşehirspor, bu yaşanan olaylardan bir an önce dersler çıkarıp doğru planlama ve alt yapısıyla ilerleyen dönemlerde profesyonel liglerde söz sahibi olması gerekiyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, Allah’a emanet olun!