Okullarda yarıyıl tatili yarın başlıyor Okullarda yarıyıl tatili yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer müjdeyi verdi:

 “200 yataklı Uygulama Otelini Bakanlık yatırım bütçesine alıyoruz…”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bazı ziyaretler gerçekleştirmek ve düzenlenen toplantılarda ilimiz eğitim-öğretim durumuyla ilgili istişarelerde bulunmak üzere şehrimize geldi.

Programına Valiliği ziyaret ederek başlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali H. Mete Buhara ile görüşerek ilimiz eğitim durumu hakkında genel brifing aldı.

Yine, Valilik’te düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Özer, “Bugünkü toplantımızda Kırşehir ilimizin eğitim durumunu değerlendirdik. Kırşehir’in eğitimde gelmiş olduğu seviye beni gerçekten mutlu etti. Kırşehir ilimizin eğitimin her kademesinde gayet başarılı bir süreç yönetmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bakanlığımızca Kırşehir’e 330 milyonluk bir yatırımı vardı, biz de bu rakamı eğitim şehri Kırşehir’in çok daha iyi yerlere gelmesi adına arttırmaya karar verdik. Kırşehir’in eğitimdeki 330 milyon TL olan yatırım bütçesini 2023 yılında 380 milyon TL ilave ile 710 milyon TL’ye çıkarma kararı aldık. Bu yatırımlar içerisinde okul öncesi eğitime verdiğimiz önem kapsamında anaokulları var. Kırşehir’de 5 yaşındaki okullaşma oranı % 99’a yükselmiş. 4 yaşındaki okullaşma oranı ise %59’a çıkmış. Kırşehir’e 5 yeni anaokul ile 2 tane yeni ilkokul yapacağız. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de okulların güvenli mekanlar olmasını sağlamak için güçlendirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu sene içerisinde 22 okulumuzun güçlendirilmesini tamamlayıp okul binalarındaki eksikleri gidereceğiz. Bir diğer önemli projemiz bildiğiniz gibi köy okulları açmak. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın tarım, hayvancılık gibi konularda veya istihdama yönelik becerilerini güçlendirecek şekilde kurslar almasına imkân veren halk eğitim merkezlerini inşa ederek köy yaşam merkezlerine dönüştürüyoruz. Ülkemiz genelinde şu ana kadar 2 bin 200 adet köy yaşam merkezini hizmete aldık. 2023 yılının ilk üç ayında kullanılmayan tüm köy okullarını açarak eğitime kazandıracağız. Bu kapsamda Kırşehir’de şimdiye kadar 8 tane köy yaşam merkezi açmışız, 25 tane de ilave ederek toplam sayıyı 33 yapacağız. Kırşehir merkezindeki 200 yatak kapasiteli uygulama otelini Bakanlığımız yatırım bütçesine alıyoruz. Dolayısıyla, Kırşehir için bugün birçok müjdeyi birden verdik, ilimize hayırlı, uğurlu olsun. Bugün ayrıca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, vatandaşlarımızın doğru haberi hızlı şekilde alması için gece gündüz çalışan tüm gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ilimizdeki programlarına Vali H. Mete Buhara’nın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Bakanlık bürokratları, ilimiz protokolü ve ilimiz eğitim camiası eşlik etti.

Bakan Özer, daha sonra Büyük Usta Merhum Neşet Ertaş’ın doğduğu köyde hatırasını yaşatmak için oluşturulan Kırtıllar Neşet Ertaş Köy Yaşam Merkezi’nin açılışına katılmak üzere şehrimizde ayrıldı. (HABER MERKEZİ)