“Türk Milleti her zaman, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir” “Türk Milleti her zaman, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir”

Kırşehir'de evlenen ve evlilik hayali kuran kadınların kendi soyadlarını kullanması veya kullanmak istemesi artık tarihe karışıyor. Kadınlar evlenmeden önceki soyadlarını tek başına kullanamayacaklar.
AK Parti'nin TBMM'ye sunduğu 9. Yargı Paketi'ne göre kadınlar evlenmeden önceki soyadlarını tek başına kullanamayacak. Düzenlemenin yasalaşması halinde kadınlar yalnızca eşlerinin soyadı ile birlikte olmak şartı ile eski soyadlarını kullanmaya devam edebilecek.
Kırşehir'de evlenen kadınların hayali olan kendi soyadlarını kullanmalarına yeni düzenleme yetirilecek ve soyadlarını tek başına kullanamayacakları yargı paketi TBMM onayından sonra resmileşecek.
9. Yargı Paketi AK Parti tarafından TBMM'ye sunuldu. Düzenlemenin yasalaşması durumunda kadınlar evlenmeden önceki soyadlarını yalnızca eşlerinin soyadlarıyla birlikte kullanabilecek.
Anayasa Mahkemesi, Medeni Kanunu'nun "evlenen kadının kocasının soyadını taşıması"nı zorunlu kılan 187. maddesinin birinci ve ikinci cümlelerini iptal ederek kadınlara isterlerse eski soyadlarını kullanabilme hakkını vermişti. AK Parti'nin bugün TBMM Başkanlığı'na sunduğu 9. Yargı Paketi'ne göre, kadınların bu hakları ellerinden alınacak. 9. Yargı Paketi'ne göre, kadınlar yalnızca eşlerinin soyadı ile birlikte olmak şartı ile eski soyadlarını kullanmaya devam edebilecek.
 

Muhabir: Fahrettin Toker