Vefat haberini alan ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi Vefat haberini alan ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi

Günlerdir Kırşehir semalarında uçan ve altında çember ve file şeklinde alet bulunan helikopter vatandaşlarca merak konusu olmuştu. İddiaya göre helikopterin MTA'ya ait olduğu ve maden aradığı öğrenildi.
Bir kaç gündür Kırşehir semalarında uçan ve altında fileli çember şeklinde alet taşıyan helikopteri gören vatandaşlar cep telefonlarına sarılarak o anları kayıt altına alarak sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla sorgulamasını gerçekleştiriyorlardı. Vatandaşları tedirgin eden helikopterin Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu ve Kırşehir'deki arazilerin 3 boyutlu olarak jeofizik haritasını çıkarıp hangi madenlerin olduğu tespit ediliyor. Söz konusu helikopterin özellikle altın madenlerini tespit etmek için Kırşehir semalarında uçtuğu belirtiliyor. Kent merkezinin yakınlarında özel firmalar tarafından gerçekleştirilen altın madeni sondaj çalışmaları ile birlikte bir de helikopter ile maden aranması vatandaşları düşündürüyor. Yakın zamanda Kırşehir'in tamamen maden sahasına dönüştürülmesinden korkuluyor. Helikopterin İspanyol teknoloji ürünü olduğu ve gece saatlerinde bile uçtuğu kaydedildi.
Maden Teknik Arama ve Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan bilgilere göre söz konusu helikopter hakkında şu ifadelere yer veriliyor;
“Ölçü esnasında jeofizik cihazların gürültü yaratan kaynaklardan düşey yönde daha uzakta tutularak ölçü alınması hayati bir önem taşır. Maden, enerji ve yapısal jeolojik unsurların araştırılması akılcı planlar, uygun ve yerinde yöntemler ve güncel teknoloji kullanılarak yönlendirilebilir. Bu bağlamda, havadan jeofizik verilerin toplanması bahsi geçen problemlerin üstesinden gelebilmek için tercih edilebilecek yegâne yoldur. Uygulancak havadan jeofizik yöntemler: gravite, manyetik, elektromanyetik ve gamma-ray spektrometre yöntemleridir. Her bir yöntem ile jeofizik belirtiye neden olan yeraltı yapılarının/kütlelerinin ilgili fiziksel özellik dağılımları araştırılacaktır. Her ölçü sahasında farklı fiziksel özellikleri barındıran zengin veri kümelerinin elde edilebilmesi planlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Muhabir: Fahrettin Toker