Kırşehirliler, Türkiye ve Avrupa’da alanında en tanınmış isimlerden bir tanesinin desteğiyle Tai Chi, Qigong, Bagua, Daoyin ve çeşitli içsel sanatlarla tanışacak.

Yurtdışında yaşadığı 15 senelik dönem içinde Hollanda, Çin ve Almanya’da dersler alan 30 yıldır bu alanda çalışmalar yürüten Tai Chi ve Çigong Sanatı Eğitmeni Numan Pekgöz (54), Kırşehir'de uzak doğu sanatıyla ilgilenen insanları şehrin tarihi alanlarında bir araya getirecek.

Eğitmen Numan Pekgöz tarafından desteklenen program; AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Ozan ve il genel meclisi üyelerinin katıldığı Kırşehir tanıtım programında anlatıldı.

Yapılacak çalışma ve uzak doğu içsel sanatlarıyla ilgili bilgi veren Pekgöz, "Türkiye'de uzun zamandır yeni popüler olmaya başlayan Tai Chi ve Çigong sanatını çalışıyorum. Tai Chi, uzak kökenli bir sanat. Sağlığa, bedene, ruha ve bütün becerilere son derece iyi gelen olağanüstü bir çalışma disiplini. Yaklaşık 30 yıldır bu alanda çalışıyorum. Tai Chi aslına bakarsanız bütün bedensel hareketli çalışmalar içinde insan bedenini zorlamayacak şekilde en faydalı çalışmalardan birtanesi. Bilim insanları da son zamanlarda yapılan araştırmalarda bu yönde sonuçlar elde ediyorlar. Gittikçe batı dünyasında popüler olan bir sanat halini almış vaziyette. Bizlerde Türkiye'de bu sanata gönül veren insanlarla bir araya gelip çalışma fırsatı yakalıyoruz. Kırşehir'e geldik. Kırşehir halkı bizleri burada güzel bir şekilde misafir etti. Önümüzdeki zamanda Kırşehir'de Tai Chi ile alakalı kapsamlı bir etkinlik yapma planlarımız var. Tai Chi aslında çok yeni bir alan. Türkiye'de bu sanatla ilgilenen insan sayısı diğer popüler sporlara göre daha az. Gittikçe popüler olan bir çalışma.  Yöre halkıyla, dışarıdan gelecek insanlarla bir araya gelerek hem bedensel hem de zihinsel aktiviteler yapma niyetimiz olacak. Bunun büyük sayılara ulaşacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti İl Başkanlığı ve İl Genel Meclisinin desteğiyle Kırşehir’in tarihi ve kültürel alanlarını gezerek şehir hakkında da bilgiler ediniyor.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)