Kırşehir’de polis ekipleri, kuyumcuları dolaşarak ‘sahte altın’ bilgilendirmesi yaptı. 
Polisin bilgilendirmesi esnasında kuyumcular çarşısındaki bir esnaf ise vatandaşa ‘gerçek ve sahte’ altının nasıl ayrıldığını  göstererek dolandırıcılara karşı dikkat edilmesini söyledi.
Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kuyumcu ve sarraflarda meydana gelen dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilendirme ve uyarılarda bulundu. Şüpheli kişiler kadar kuyumcular tarafından yapılan işlemlerde satış bedelinin üçüncü kişilere verilmemesi gerektiğini anlatan ekipler kuyumcu ve sarrafların duyarlı olmasını istedi. 

Polisin uyarılarını dikkate aldıklarını aktaran kuyumcu Ali Koca, “Çok fazla sahte altın olayı denk geliyor. Biz zaten sahte altının renginden, duruşundan, gramından tespit edip anlıyoruz. Ayar derecesine bakarak rahatlıkla biliyoruz. Watsapp grubumuzdan diğer arkadaşlarımızla birlikte polislerin attığı uyarı mesajlarını birbirimizle paylaşıyoruz. Polislerin yaptıkları ihbarları dikkate alıyoruz. Kendi gruplarımız içinde de paylaşımlarda bulunarak arkadaşlarımızın duyarlı olmalarını sağlıyoruz” dedi.

"SAHTE ALTINLAR ŞEHİR DIŞINDAN GELİYOR"
Kırşehirli kuyumcu Bora Yılmaz, emitasyon ve sahte altınların şehir dışından şehre getirildiğini açıkladı. Yılmaz, açıklamasında; “Şehir dışından genellikle emitasyon ve sahte altınlar geliyor. Genel amaç ise kuyumcuların dolandırılması. Bizim tavsiyemiz dikkatli olunmasının yanı sıra vatandaşın tanıdığı ve güvendiği insanlardan alışveriş yapmaları” diye konuştu.

Polis, kuyumculardan yasal mevzuaatlar dışına çıkmadan şüpheli her durumda 112 çağrı merkeziyle irtibata geçmelerini istedi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)