Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası araçlarının sayısı artıyor. Göçmen kaçakçılığıyla mücadele Türkiye genelinde sürerken illerde bulunan Mobil Göç Noktası aracı Kırşehir'e de getirildi.

Türkiye genelinde Mobil Göç Noktası Araçlarında 345 bin sorgulama yapılarak, 64.639 düzensiz göçmen tespit edildiği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde 65 Mobil Göç Noktası aracının daha hizmete alındığı açıklanırken, yeni araçlarla birlikte, Mobil Göç Noktası araç sayısının İstanbul’da 103’e, 30 büyükşehrin tamamında ise 162’ye ulaştı. Bununla birlikte Kırşehir'e de 1 tane olmak üzere Mobil Göç noktası aracı kurulumu Eski Sanayi Sitesi olarak bilinen alana konumlandırıldı.

Konuyla ilgili Kırşehir Valiliği tarafından yapılan bilgilendirilmede; "İçişleri Bakanlığımızın temel hedeflerinden biri de düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığıyla etkin bir şekilde mücadele etmektir. İçişleri Bakanımız Sayın Ali YERLİKAYA’nın talimatları doğrultusunda düzensiz göçle mücadelemiz, ülkemizde bulunan turistleri ve yasal kalışı bulunan yabancıları tedirgin etmeden, insani değerlerimize uygun olarak yürütülmektedir.

Düzensiz göçle etkin bir şekilde mücadele edebilmek ve düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştırmak amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Mobil Göç Noktası” uygulaması başlatılmıştır. 19 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da hizmete alınmış olan “Mobil Göç Noktası” 23 Mayıs 2024 tarihi itibariyle Kırşehir’imizde de faaliyete geçmiştir.

Güvenlik birimlerimiz tarafından kimlik kontrolleri yapılan yabancılardan kimliğini ibraz edemeyenler “Mobil Göç Noktası” araçlarına davet edilerek hem parmak izi sorgulaması yapılmakta hem de GöçNet veri tabanından gerekli kontrolleri sağlanmaktadır. Böylece düzensiz göçmen olup olmadığının tespiti hızlıca yapılmakta ve düzensiz göçmen olduğu tespit edilenler sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmektedir.

Kırşehir Valiliği olarak ilimizde bulunan yabancıların kanunlara uygun şekilde hareket etmelerine yönelik çalışmalarımız ve düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir" ifadelerine yer verildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)