Altının harareti düşecek mi? Altının harareti düşecek mi?

Kırşehir'de asgari ücretliler 3 gün sevinebilirken, emekli ve memurun sevinci kursağında kaldı. Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği 2024 yılı asgari ücretlerin açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin enflasyon farkından alacakları zam bugün belli oldu. 
Maaşlara gelen zamların ardından bir çok kalemde ürüne beklenilenin üzerinde artış yapılarak gelen zamlar erimeye başladı. Kırşehir'de vatandaşlar yeni dönem maaşlarını alamadan zamlarla karşı karşıya kaldı.
Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla alkollü içki ve akaryakıttaki ÖTV zammı da belli oldu. Buna göre; her iki grupta da ÖTV oranı yüzde 25,6 oranında arttı. Böylece benzinin fiyatı 2,31 TL, motorinin ise 2,16 TL yükseldi. Zammın ardından benzin 37 lirayı, motorin ise 40 lirayı aştı.
Sadece akaryakıt ve alkollü içeceklerin ÖTV zammı olmazken, yeni yıl itibariyle marketlerdeki ürünlerin de etiketleri hızla değiştirildi.
Geçen yılın temmuz ayında akaryakıt ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarında 5'er TL'lik artışa gidilmiş, maktu ÖTV tutarlarının her altı ayda bir üretici enflasyonu kadar artırılmasına dair düzenleme yapılmıştı. Bugün açıklanan üretici fiyat endeksi (ÜFE) verisiyle akaryakıt ve alkollü ürünlerdeki ÖTV zammı oranı belli oldu.
Akaryakıt ve alkollü içkilerden alınan ÖTV tutarı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 yılı ikinci yarısı için açıkladığı Yİ-ÜFE oranı olan yüzde 25.6 kadar artırıldı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)