"Taleplerimize acilen yanıt bekliyoruz" "Taleplerimize acilen yanıt bekliyoruz"

Vali H. Mete Buhara “18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109.  Yıldönümünde Anadolu'nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan destansı zaferin kahramanları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anan Vali H. Mete Buhara, mesajında şunları ifade etti:

“Bugün vatan, bayrak ve mukaddesat için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi Şehitler Günü vesilesiyle bir kez daha minnetle ve rahmetle yad ederken, Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

“Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi'nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil dünya tarihinin akışını etkilemiştir. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın bütün imkânsızlıklara rağmen inanç, azim ve yiğitlikle verdiği bir milli mücadele destanıdır. Türk Milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesidir.

“Çanakkale Cephesi'nin halka verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir. Milli mücadele bu ruhla birlikte zaferle taçlanmıştır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal topraklara aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bu milli ruhu bizden sonraki nesillere taşımaktır.

“Çanakkale Zaferi, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale şiirinde de vurguladığı gibi tarihe sığmayacak kadar büyüktür.  Bu zafer, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra harp meydanında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa gösteren benzersiz destandır.

“18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümünde, Anadolu'nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan destansı zaferin kahramanları Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, gazilerimizi minnetle yâd ediyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)