Kırşehir Türk Ocakları Başkanı Süleyman Doğan:

 

“Çanakkale Savaşı, Türk

ve dünya tarihinde eşine az

rastlanır bir destan örneğidir”

 

Kırşehir Türk Ocaklar Başkanı Süleyman Doğan 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutladı.

Çanakkale Savaşı’nın Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanı olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Bugün, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferimizin, Türkiye'nin bir anlamda yeniden doğuşu ve ülkemizin her bölgesinden, eli silah tutan herkesin, canıyla yazdığı bir destanın yıldönümüdür.

“Çanakkale Savaşı, uzun yıllar içinde yaşanan gelişmeler ve savaşlar sonrası Batılı devletler karşısında üstünlüğünü kaybeden Türk milletine, en zor durumda bile umudunu kaybetmemenin önemini hatırlatmıştır. Türk milleti, istiklaline ve istikbaline halel getirecek olan hezimeti reddetmiş, topyekûn seferber olup direnişe geçerek şanlı bir zafer kazanmıştır. Bu destansı direniş, milletin motivasyonunu ve cesaretini yüksek tutmuş; böylece Kurtuluş Savaşı'na millî bir şuurla girecek Türk milletinin azminin habercisi olmuştur. 

CHP İl Başkanı Genç’ten  Ramazan Bayramı mesajı CHP İl Başkanı Genç’ten Ramazan Bayramı mesajı

“Çanakkale Savaşı, Türk ve dünya tarihinde eşine az rastlanır bir destan örneğidir. Çanakkale Savaşı'nın doğurduğu olumlu sonuçlar, onun önemini gözler önüne sermektedir. Zafer kazanılmasaydı, bugün Türk Devleti muhtemel olarak var olamazdı. Millî Mücadele'yi kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu hazırlayıp bugünlere gelmesini sağlayan bu cephede verilen hayatlardır.

    18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşen Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Çanakkale, Türk milletinin vatanı uğruna seve seve ölüme koşmasının ve Türk kahramanlığının anıtlaşmış bir örneğidir. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de Türk askerinin, onu iyi bir şekilde sevk ve idare edebilen bir komutanla neler başarılabileceğini ortaya koymuş, bir yıldız gibi tarih sahnesine çıkmıştır. Tarihimiz Çanakkale Zaferi gibi başarılarla doludur. Bu başarılar ise pek çok zorluklar çekilerek kazanılmıştır. Bu nedenle, hepimiz bütün bu mücadeleler sonucunda bugünlere gelindiğinin bilinciyle hareket etmek ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız. İstiklâl Marşımızın ‘Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı, / Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı,/ Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı,/ Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.’ dizelerinde de vurgulandığı üzere, aziz vatanımızın kıymetini bilen, onu yüceltmek ve yükseltmek şuurundaki nesilleri yetiştirmek sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Ocakları Kırşehir Şubesi olarak, Çanakkale Zaferimizin 109. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere; Malazgirt'ten Çanakkale'ye, Kurtuluş Savaşımızdan günümüze kadar milletimizin istiklali için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ne mutlu TÜRKÜM diyene!“ (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)