Türkiye’de üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan bağımsız araştırma laboratuvarı Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı ÜNİAR tarafından her sene gerçekleştirilen “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması-TÜMA” 2023 sonuçları yayınlandı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi “Devlet Üniversiteleri Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 49. sırada yer alırken kurum yönetim ve işleyişinden memnuniyet sıralamasında ise 40. oldu.

MEB'in İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları  Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandı MEB'in İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandı

Bağımsız üniversite araştırma kuruluşu ÜNİAR, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda (TÜMA 2023) Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin öğrenciler tarafından verilen karneleri belli oldu.

Araştırmaya Türkiye’deki 126’sı devlet, 74’ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda 200 üniversite katıldı ve 47 bin 761 öğrenciden veri toplandı. Araştırmada, üniversitelerin “Genel Memnuniyeti”, "Öğrenim Deneyimi Tatminkarlığı", “Yerleşke ve Yaşamın Doyuruculuğu”, “Akademik Destek ve İlgi”, “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyeti”, “Öğrenme İmkan ve Kaynaklarının Zenginliğinden Memnuniyetleri”, “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” baz alındı.

Öğrenci odaklı bir üniversite olmanın şartlar dâhilinde bu başarıyı ortaya çıkardığını aktaran Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Üniversite tercihi yapacak tüm öğrencilerin bağımsız ve öğrenim gören öğrencilerin objektif bir bakış açısı ile değerlendirmede bulundukları bu önemli araştırmadan mutlaka faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Tercih dönemine sayılı günler kala bu bağımsız araştırma ile kendi gelecekleri için doğru analizlerde bulunabilirler.” dedi. (HABER MERKEZİ)