24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da uğradığı bombalı saldırıcı sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu doğum yeri Kırşehir’de CHP tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

EPDK Başkanlığına 4. kez Mustafa Yılmaz atandı EPDK Başkanlığına 4. kez Mustafa Yılmaz atandı

CHP Kırşehir İl Başkanlığı tarafından bugün saat 13.30’da Uğur Mumcu Basın Anıtı’nda düzenlen törene katılan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.” dedi.

CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç, Milletvekili Metin İlhan, çok sayıda partili ve STK temsilcisinin katıldığı programımda İl Başkanı Baran Genç’in, Uğur Mumcu’nun hayatı ve gazeteciliğini anlattığı konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci-yazar hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist; eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunuyordu. Uğur Mumcu, gazetecilik meslek ilkeleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en iyi örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor.

“Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. Onun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.” sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün ülkemizde, her alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği de zor bir sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Uğur Mumcu gibi cesur ve araştırmacıgazetecilerinsayısının artmasıdır.

“Gazeteciler bağımsız, cesur olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün, bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da bizler için büyük bir onurkaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok önemli bir aydınıydı. Aydınların  en önemli özelliği öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı ve felaket yaşanmazdı.

“Uğur Mumcu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini” meslek ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana her zaman samimiyetle yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu, büyük gazeteci Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 31’inciyılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.”

Milletvekili Metin İlhan da gazeteci Uğur Mumcu’nun devrimci ve aydın kişiliğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Uğur Mumcu Basın Anıtı’na karanfil bırakıldı. (HABER MERKEZİ)