Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan KaşifKavaloğlu, turizmde 60 milyar dolar gelir hedefini yakalamak istediklerini belirterek, "Bu yıl turizm gelirlerinde tüm yılların rekoru olmasını bekliyoruz." dedi.

Kavaloğlu, AA muhabirine, Berlin'de düzenlenen Dünya Turizm Fuarında 2023 yılına ilişkin ilk verileri elde etme fırsatı bulduklarını, verilerin geçen yıla göre yüzde 30 daha iyi olacağını söyledi.

“Türkiye kazandı” “Türkiye kazandı”

Türkiye'nin standının yoğun ilgi gördüğünü ve fuarın sadece turizm profesyonellerine yönelik olduğunu anlatan Kavaloğlu, "İngiltere, Almanya, Benelux ülkeleri, Batı Avrupa pazarı, Türkiye ve Antalya için tüm tur operatörlerinde artıda görünüyor. 2019 en yüksek verilere ulaştığımız rekor yılı olmuştu. Antalya özelinde bu yıl gelecek turist sayısının 15 milyonun altına düşmeyeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Kavaloğlu, Batı Avrupa ve Rusya'dan gelen turist sayılarında azalma olmayacağını vurgulayarak, salgın döneminde verdikleri hizmetin tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş olmasının büyük fırsat olduğunu ifade etti.

Sağlıklı ve güvenli turizm hizmeti sunduklarının altını çizen Kavaloğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'siz, Antalya'sız bir dünya turizmi olamaz. Hem fayda maliyet analizinin tüketicinin lehine olması hem de ülkemize gelen turistlerin gerçekten yüzde 99'una yakınının ülkelerine mutlu şekilde dönüyor olması bizim için büyük avantaj. 2023'teki turizm gelirinin tüm Türkiye için 55 milyar doların altında olmayacağını düşünüyorum. Turizmde hedefimiz 60 milyar dolar gelir hedefini yakalamak. Bu yıl turizm gelirlerinde tüm yılların rekoru olmasını bekliyoruz."