Geçtiğimiz günlerde Memur Sen Kırşehir Şubesi’nin açıklamalarda bulunduğu 7. Sözleşme beklentilerinde gözler hakem kuruluna çevrildi.

Toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma çıkmasa da memurlar 3600 ek gösterge ile çifte zam alacağı öğrenildi. Hakem kurulunun vereceği kararla 2024-2025 zammı belirlenecek olan memur ve memur emeklileri, 1. derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesiyle bir gelir artışı daha yaşayacak. Düzenlemenin hayata geçmesiyle 30 yıl çalışan memurun emekli aylığında 2.900 TL, emekli ikramiyesinde ise yaklaşık 99 bin TL artış olacak.

TOKİ'den iş yeri ve konut alanlar peşin ödemede yüzde 25 indirimden yararlanacak TOKİ'den iş yeri ve konut alanlar peşin ödemede yüzde 25 indirimden yararlanacak

Kırşehir’de yüzlerce ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar zam konusunda anlaşma sağlayamadı. 2 yıl için yüzde 110 zam isteyen memurlar hükümetten istediğini almazken, zammı belirlemek Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na kaldı. Memurlar pazarlık masasından istediği zammı alamasa da 3600 ek gösterge gibi 6 yeni hak kazandı. Hakem kurulunun vereceği kararla toplu sözleşme zammı belli olacak memurlar, 3600 ek göstergenin hayata geçmesiyle bir gelir artışı daha yaşayacak. Düzenleme ile 30 yıllık memurun emekli aylığı 2.900 TL, emekli ikramiyesi ise 99 bin TL artacak.

İTİRAZ EDİLMEYECEK

Kamu İşveren Heyeti ile yetkili konfederasyon Memur-Sen'in, 1 Ağustos'ta başlayıp 22 Ağustos'ta sona eren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024 ve 2025'teki zam oranında uzlaşamamasının ardından, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı. Kurulun ay sonuna kadar zamanı bulunurken, kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

Önümüzdeki günlerde Kırşehir’deki memur emeklilerinin merakla beklediği kararda hakem kurulu nasıl bir yöntem uygulayacak? (HABER: FAHRETTİN TOKER)