Türkiye'de bazı iller sıcak havanın etkisinden çıkarak yağışlara teslim olacak.

Kırşehir, haftalardır sıcak havanın etkisinde kavrulurken, yeni gelecek olan yağışlı havanın etkisi altına giremeyecek. Meteoroloji tarafından uyarılan iller arasında komşu illerimiz Nevşehir, Kayseri olurken Kırşehir yer almadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu hafta mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların düşeceğini duyurdu. Bazı bölgelerde sağanak yağış beklenirken; Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Sivas, Hatay, Kayseri, Niğde ve Osmaniye için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Ağustos ayına veda edeceğimiz bu haftada, yurt genelinde serinlik bekleniyor. Yurdun büyük bir bölümünde yağış görülecek, böylece hava sıcaklığı ise normale dönecek. Meteoroloji 8 kenti ise sağanak nedeniyle sarı kodla uyardı.

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Akdeniz ve Doğu Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Konya, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Ordu, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batısı, Kayseri'nin güney ve doğusu ile Sivas'ın güneybatısı ve Elazığ çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

8 KENT İÇİN "SARI" KOD UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü "sarı" kod uyarısında bulundu. 8 kentte kuvvetli yağış bekleniyor. Yetkililer, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. "Sarı" alarm verilen 8 kent ise şunlar: Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Adana, Niğde, Mersin.

SALİM DÖNMEZ HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU SALİM DÖNMEZ HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

Uyarı yapılan 8 ilde yağışlar olması beklenirken, Kırşehir sıcak havanın etkisinde olmaya devam edeceği öğrenildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)