Kırşehir İl Afad Müdürlüğü tarafından tahliye tatbikatı eğitim gerçekleştirildi. 

AFAD, kurum ve kuruluşlarda bireyleri bilinçlendirmek için faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Kırşehir Afad, bugünkü eğitimi Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleştirdi.

Kırşehir Afad tarafından yapılan bilgilendirmede; "İl AFAD Müdürlüğümüzce, İl Emniyet Müdürlüğü Personeline yönelik basit ilkyardım, afet farkındalık eğitimi, uygulamalı yangın söndürme ve tahliye tatbikatı eğitimi gerçekleştirildi.

“Şehrimizi güzelleştirmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz” “Şehrimizi güzelleştirmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz”

AFAD İl Müdürlüğümüz Eğitmenlerince verilen farkındalık eğitiminde: Afet ve acil durum planı, yapısal riskler (kurum alanı içinde veya civarında bulunan binaların güvenliğine dair olası tehlikeler), yapısal olmayan riskler (binaların içinde bulunan mobilya, araç gereçle birlikte, çatı, pencere, merdiven, ısıtma ve soğutma sistemleri, su depoları, tesisat boruları ve çıkış güzergâhları gibi binaya ilişkin unsurların oluşturduğu tehditler), altyapısal riskler (haberleşme ve ulaşım ile birlikte su, elektrik, doğal gaz gibi yaşamsal altyapı şebekelerine dair riskler), çevresel riskler (hava sıcaklığı, su taşkınları, sel, tehlikeli madde sızıntısı gibi ortam koşullarına dair riskler ve iklim değişimi etkileri),

AFAD Eğitiminde, afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gerekenler, afet sonrası ilk 72 saat, afet ve acil durum çantası, toplanma alanları, deprem sigortası, yangın, sel, çığ, heyelan konuları anlatıldı.

İlk Yardım Eğitiminde: İlk yardım temel bilgileri, hasta ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanama, yaralanma, bilinç bozuklukları, kırık, çıkık, yanık, donma, zehirlenme, hayvan ısırma ve sokmalarda ilk yardım konusunda önce teorik bilgi verildi ve ardından uygulama pratikleri gerçekleştirildi. Eğitim sonrası, deprem tahliye tatbikatı ile uygulamalı yangın eğitimi gerçekleştirildi. AFAD Müdürlüğü olarak, afetlere hazır ve dirençli bir Kırşehir için eğitimlerimiz hız kesmeden devam ediyor" ifadelerine yer verildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker