Cacabey Gençlik Merkezi, Gençlerin ikinci evi oldu

Cacabey Gençlik Merkezi, Gençlerin ikinci evi oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Gençlik Merkezlerine en uzak mesafede yer alan İl/İlçe tüm köy ve mahallelerde yaşayan gençlerimizin günübirlik olarak Gençlik Merkezine getirilmesi ve Gençlik Merkezi etkinliklerine aktif katılımların sağlanması amacı ile hayata geçirilen ‘’ Merkezim Her Yerde’’ projesi kapsamında Cacabey Gençlik Merkezi olarak Yeşilyurt Mustafa Bozkurt Ortaokulu öğrencilerini misafir etti. 
Cacabey Gençlik Merkezinde ağırlanan öğrencilere gençlik merkezi kurs atölye ve kulüp çalışmaları tanıtımı yapıldı gezdirildi. Gençlik merkezimizin Has odasında tanıtım sunumları yapıldı. Bakanlığın projeleri ve kamplar hakkında bilgi verildi. 
Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesisleri gezdirildi. Has Odada Değerler Atölyesi çalışmalarıyla gençlerimizle karşılıklı sohbet edildi. Gençlik Merkezimizde öğrencilerimize düzenlenen yemekten sonra sinema aktivitemiz ile günümüz sana erdi. Program sonunda doyasıya eğlenen kardeşlerimizin hayatlarına yeni ufuklar açacak bir takım faaliyetler katılarak tekrar ikametgâhlarına götürüldü.
Kırşehirli gençlerin eğlenerek öğrendiği Kırşehir Gençlik Merkezi’nde hafta sonları boş zamanlarını bilgisayar derslerinde ‘F klavye’ ve bilgisayar programları öğrenerek değerlendiriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyete geçen Kırşehir Gençlik Merkezi’nde açılan atölyelerde gönüllü gençlere kişisel gelişimleri için farklı alanlarda hizmet veriliyor. Kırşehirli gençlerin ikinci evi haline gelen Kırşehir Gençlik Merkezi’nde gençler, çok amaçlı atölyelerde hafta sonları boş zamanlarını bilgisayar derslerinde uzman eğitmenler öncülüğünde ‘F klavye’ ve bilgisayar programları öğrenerek geçiriyor.
Kırşehir Gençlik Merkezi atölyelerinde gençler; İngilizce, bilgisayar, bağlama, gitar, keman, ney, yöresel halk oyunları, ebru ve tezhip sanatları, resim, basketbol, futbol, voleybol gibi sportif ve kültürel etkinliklerle hafta sonları boş zamanlarını dolu dolu geçirme fırsatı buluyor. 
Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Gençlik Merkezi’nde belli bir müfredat kapsamında gençlere inovasyon, dil eğitimleri, dini ilimler, sosyal bilimler ve kişisel gelişim atölyeleri başlığı altında eğitim veriliyor. 
Akademik kapsamda oluşturulan bu temalar, alanında uzman eğitmenler tarafından organize ediliyor. Kırşehirli gençlerin buluşma noktası haline gelen gençlik merkezinde, gençlik merkezleri akademisi başlığı altında gerçekleşen çalışmalarla yeni bir dönem başlıyor. 
Gençlerin odak noktada olduğu faaliyetler için 6 farklı tema belirlendi. Bu temalar; Değerler, dil eğitimleri, dini ilimler, inovasyon, sosyal bilimler ve kişisel gelişim atölyelerinden oluşuyor. Atölyelerde faaliyetler belli bir müfredat programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor.
Kırşehirli Gençlerin ikinci evi Cacabey Gençlik Merkezinde bulunan atölyeler şu şekilde:
DİL EĞİTİMLERİ ATÖLYESİ
Dil eğitimleri atölyesinde ise geleceğin Türkiye’sini inşa ederken daha donanımlı bireyler olmaları için gençlere, İngilizce ve Arapça’nın yanı sıra onların geçmişimizle bağlarını daha da kuvvetlendirmek için Osmanlıca kursları düzenliyor.
DİNİ İLİMLER ATÖLYESİ
Dini İlimler Atölyesinde ise İslam dininin insanlığa sunduğu güzellikleri gençler, alanında ehil kişilerden öğreniyor. Atölyede, Kur’an-ı Kerim ve Meali, Resulullah’ın (SAS) Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Peygamberler Tarihi, Temel İlmihal Bilgisi eğitimleri veriliyor.
İNOVASYON ATÖLYESİ
Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir neslin yetişmesi için kurulan inovasyon atölyesinde gençlere yepyeni imkânlar sunuluyor; girişimcilik, inovasyon, sosyal medya, medya akademisi çalışmaları yapılıyor. Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir gençlik için inovasyon atölyesinde gençlere yepyeni imkânlar sunuluyor.
SOSYAL BİLİMLER ATÖLYESİ
Hayatın her alanında nitelikli bir gençlik gayesiyle hareket edilen gençlik merkezlerinin sosyal bilimler atölyesinde ise farklı alanlarda ufuk açıcı eğitimler veriliyor. Yakın Tarih, Türk Edebiyatı, Dış Politika, Vatandaşlık Bilinci, Siyasal ve Sosyal Yapı, Gençlik ve Gençlik Katılımı, Şairler ve Yazarlar, Edebiyatımıza Yön Verenler, başlıklarında faaliyetler gerçekleştiriliyor.
KİŞİSEL GELİŞİM ATÖLYESİ
Gençlik merkezlerine gelen gençler, kişisel gelişim atölyesinde kendilerini her alanda yetiştirerek bir adım öne geçiyorlar. Drama, İletişim, Diksiyon, Liderlik, Hitabet, Adab-ı Muaşeret eğitimleri alıyorlar.
GENÇLER SALON PROGRAMLARI İLE SOSYALLEŞİYOR
Gençlik merkezlerinde atölyelerin dışında, salon programları da düzenleniyor. Bu kapsamda ‘’Güncel Okumalar ve Yazar Buluşmaları’’ adı altındaki etkinlikte Yazıları ve kişilikleriyle gençlere örnek olan yazarlar ile gençlerin gençlik merkezlerinde bulunan “Has Odalar” da buluşturulması sağlanıyor. Gençlerin milli ve manevi gelişimlerine katkıda bulunuluyor.
MODERN VE TEKNOLOJİK BİNA
Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi modern binası ile gençler için daha geniş ve daha ferah bir ortamda hizmet veriyor. Gençlik Merkezi yeni binasında; zemin katta idari binası odaları, seminer salonu, çalışma salonları, konferans ve toplantı odası çok amaçlı spor salonu, kapalı havuz ve derslik; 1. katında ise zeka oyunları salonu, kütüphane, internet evi, müzik odası, el sanatları, plastik sanatlar, resim atölyesi, halk oyunları ve jimnastik salonu bulunuyor.
Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi yerleşkesi, Güneykent Yolu üzerinde Kuşdili Mahallesi 1385. Sokak’ da Kırşehirli gençlere hizmet veriyor.
TOPLUMA YARARLI BİREYLER İÇİN
Topluma yararlı bireyler için faaliyete geçen Gençlik Merkezi, modern ve teknolojik binası ile birlikte Kırşehirli gençlerin ikinci evi haline geldi.
Kırşehir ‘Gençlik Merkezi’; gençlerin ilgi duyduğu alanlar doğrultusunda onları yönlendirmeyi, ufuklarını genişletmeyi, sosyal ve nitelikli bireyler olarak onları hayata hazırlamayı ilke edinip bu imkanlar doğrultusunda topluma aktif bireyler olarak katılmalarını sağlamayı amaç edinmiş bir sosyal hizmet kurumu.
Kurs başvuruları ve diğer etkinlikler hakkında bilgi almak isteyenlerin (386) 213 50 35 telefon numarasından Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezinde ilgili personellere ulaşılabilirler. (Haber Merkezi)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER