2023'te 360 milyon dolarlık yeni fabrika yatırımı için harekete geçirmek ve bu hamleyle üretim kapasitesini yıllık 340 bin tona çıkarmayı hedefleyen Petlas’ta fabrika sahasının genişletilmesi çalışmaları devam ediyor.

Traktörle çarpışan otomobildeki 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı Traktörle çarpışan otomobildeki 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı

Vali H. Mete Buhara, 25 Ocak Perşembe günü Milletvekili Necmettin Erkan’la birlikte, Kırşehir ve ülke ekonomisine önemli katkıları olan sağlayan Petlas Lastik fabrikasının genişletilme çalışmalarının devam ettiği alanda incelemelerde bulunarak firma yetkililerinden bilgi aldı.

AKO Grup bünyesinde Kırşehir’de faaliyet gösteren Petlas, Brand Finance tarafından 2023 yılında 17'nci kez yayımlanan 'Türkiye'nin En Değerli Markaları' çalışmasında, 62’nci sıraya yükselmişti.

Çalışmaya göre, Türkiye'deki en değerli 100 markanın toplam değeri 16 milyar dolardan 15,6 milyar dolara gerilerken, sıralamasını bir önceki yıla göre 4 basamak yükselten Petlas, marka değerini artıran tek lastik üreticisi oldu.

Petlas, ürün çeşitliliği ve toplam metrekare olarak Avrupa'nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikasına sahip. Bünyemizde binek araçlardan kamyonlara, otobüslerden yarış araçlarına, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden uçak lastiklerine, neredeyse tüm araç tipleri için yaklaşık 300 farklı desende toplam 3 bin 500 farklı ebatta lastik üretimi gerçekleştiriyor.

Petlas ayrıca sektörde birçok ilke imza atan bir marka. Türkiye de üretilen ilk radyal traktör lastiği, ilk ve tek tam çelik iş makinası lastiği, ilk run-flat lastiği ve tabi birçoğunuzun bildiği gibi ilk ve tek askeri uçak lastiği Petlas tarafından üretiliyor.

Petlas, Türkiye’nin ilk ve tek lastik test pistine sahip markası. Şu ana kadar 130’un üstünde ülkeye ihracat yaparak halihazırda Türkiye’den en çok ülkeye ihracat yapıyor. Petlas büyüme hedeflerini, Ar-Ge yatırımlarıyla her geçen gün sayısı artan kalifiye iş gücüyla üretmeye ve markaya yatırım yapmaya devam ediyor.

360 milyon dolarlık fabrika yatırımı

Petlas'ın Kırşehir'de hayata geçireceği yeni fabrika için toplam 360 milyon dolarlık bir yatırım tutarı öngörülüyor. Petlas'ın mevcutta yıllık üretim kapasitesi 240 bin ton ve yeni fabrika yatırımıyla yıllık üretim kapasitesinin 100 bin ton ilave ile 340 bin tona ulaşmasını hedefleniyor

1.850 kişiye istihdam yaratacak bu fabrika yatırımıyla çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Binek ve hafif ticari araçlar için yeni nesil lastik üretim teknolojileriyle donatılacak fabrika inşaatının en kısa zamanda tamamlanarak Avrupa'nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikası olma hedefleniyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)