Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve federasyon temsilcileriyle bir araya geldi.

Bolat, Orta Vadeli Program'da (OVP) belirlenen hedeflere de değinerek, "Enflasyonla sıkı mücadele ve hayat pahalılığının sona erdirilmesi, deprem bölgelerinin orta vadede inşa edilip ayağa kaldırılmaları, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı hedefleyen büyüme, temel hedeflerimiz arasında. Halkımızın ve iş insanlarının desteği çok önemli. İnşallah hep birlikte ülkemizi büyüteceğiz, geliştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak, özellikle otomotiv piyasasında birçok düzenleme yaptıklarını dile getiren Bolat, şunları kaydetti:

Necdet Özbay'dan Kırşehir Basın Konseyi'ne ziyaret Necdet Özbay'dan Kırşehir Basın Konseyi'ne ziyaret

"Bu düzenlemeler neticesinde hem ikinci el hem de sıfır araba satışlarında çok ciddi bir rahatlama sağlandı. Fiyatlarda yüzde 15'e varan düşüşler var. Sıfır araçlarda yüzde 10 ila 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık. Bu, piyasaların düzelmesi ve istikrarlı bir şekilde işlemesi için çok iyi. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk. Rekabetin artmasıyla fiyat düşüşleri beraberinde gelecek."

"PİYASA BÜYÜK ÖLÇÜDE NORMALLEŞTİ, DÜZENE GİRDİ"

Bolat, piyasadaki olumsuzlukların giderilmesine yönelik alınan tedbirlere de değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Öncelikle 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasını yetkili satıcılar nezdinde 6 ay daha uzattık. Bireysel satışlar için de uygulamaya başladık. Yetkisiz kişilerin bireysel satışlarında yılda 3'ten fazla satış yapılamama kuralını sıkı bir şekilde denetliyoruz. Fiyat artışları ve köpüğün oluşması, en çok ilan siteleri ve sosyal medya platformlarında ortaya çıkıyordu. 31 Ağustos'ta getirdiğimiz yeni düzenleme ile ilan sitelerinde, oto ve emlak satışlarında sahte ilanlara karşı sorumlu ve cezai müeyyideye tabi olmasını sağladık. 1 Kasım itibarıyla cezai müeyyideler başlıyor."

İkinci el oto fiyatlarının aynı marka ve aynı ürün için birinci el fiyatından daha yukarıda olamayacağı yönündeki yasaklamanın da bu yıl sonuna kadar geçerli olacağını ifade eden Bolat, "Tüm bu uygulamaların sonunda piyasa büyük ölçüde normalleşti, düzene girdi. Halkımızın satın alma gücünü artıracak, mağduriyetine yol açmayacak gerekli olan ne varsa bunları yapmaktan ve olumlu sonuçları görmekten memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

"EMLAK SEKTÖRÜNDEKİ SATIŞ FİYATLARINDA DA KÖPÜK ORTADAN KALKTI"

Bolat, emlak sektöründeki satış fiyatlarında da "köpüğün ortadan kalktığını" anlatarak, bu konuda da piyasayı denetlediklerini dile getirdi. Bakan Bolat, "Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu da bizi ziyaret edecek. Bu konuda atılan adımlardan dolayı teşekkür edeceklerini söylediler." diye konuştu.

Kayıtlı ekonomiyi güçlendirmenin önemine işaret eden Bolat, "Kayıt dışı faaliyetleri, haksız ve fahiş kazançları, spekülatif uygulamaları denetlemeye, cezalandırmaya ve ortadan kaldırmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

"OTOMOTİV PİYASASINDAKİ DÜZENLEMELER SEKTÖRÜ MEMNUN ETTİ"

MASFED Başkanı Aydın Erkoç da Bakanlığın otomotiv piyasasına yönelik yaptığı düzenlemelerin sektör adına memnun edici olduğunu ifade etti.

Erkoç, çalışmaların Türkiye'de araç fiyatlarındaki köpüğün ortadan kalkmasını sağladığını dile getirerek, sıfır araçların şu an gerçek değerini bulduğunu söyledi.

Toplantıda Bakan yardımcıları Mahmut Gürcan, Sezai Uçarmak, Özgür Volkan Ağar da yer aldı.(ANKARA, AA)