25 Eylül 2012 tarihinde aramızdan ayrılan “Bozkırın Tezenesi”, ünlü bozlakçımız Neşet Ertaş’ın hayatının beyazperdeye aktarılması tartışmalarının yapıldığı bugünlerde, her kafadan değişik bir ses çıkıyor.

Yaşarken hiç kimsenin gereğince kadrini, kıymetini bilmediği, hayatları yokluk ve yoksulluk içinde geçmiş, hiç kimseye en küçük bir kötülüğü olmamış, Kırşehir’in gururu olmuş Neşet Ertaş’ın ailesi onun hayatının filme dönüştürülmesine karşı çıksa da bir takım kişiler hala bu konuda inat ediyor.

İşte Neşet Ertaş’ın yurt dışında yaşayan ve geçtiğimiz günlerde Kırşehir’e gelen kız kardeşi Nadiye Ertuğrul da basın mensuplarıyla evinde bir araya geldi ve ağabeyi Neşet Ertaş’ın hayatının filme dönüştürülmesine kendisinin de karşı olduğunu söyledi.

Yukarıda anılarda kalan bu fotoğrafı da kız kardeşi Nadiye Ertuğrul’un Bağbaşı Mahallesi’ndeki evindeki vitrininde görünce kendilerinden izin alarak Kırşehirli hemşehrilerimizle paylaşmayı uygun gördük.

Fotoğrafın sol başındaki Kırşehir’de keman ustası olarak çalışırken 1960’lı yıllarda Almanya’ya giden Necati Ertaş, kardeşi Neşet Ertaş’ı da Almanya’ya götürmüştü. Yurtdışından emekli olan ve kesin dönüş yaparak İzmir’e yerleşen Necati Ertaş, 2016 yılında 84 yaşında vefat etmiş ve 1984 yılında aramızdan ayrılan babası ünlü bozlak ustası Muharrem Ertaş ile 2012 yılında kaybettiğimiz kardeşi Neşet Ertaş’ın yanında toprağa verilmişti.

Bugün ikisi de aramızda olmayan Ertaş kardeşlere bir kez daha Allah’tan rahmetler diliyoruz.

*ŞEVKET GÜNER

Bölükbaşı cezaevinde yatarken ilk ziyaretçisi İsmet Paşa olmuştu… Bölükbaşı cezaevinde yatarken ilk ziyaretçisi İsmet Paşa olmuştu…