Türk Ocağı Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan, "İstiklâl Şairimiz" Mehmet Akif Ersoy'u aramızdan ayrılışının 87. yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla andı.

Başkan Doğan, yayınladığı anma mesajında şunları ifade etti:

“Şair Mehmet Akif Çoğu insan Mehmet Akif Ersoy’u sadece İstiklal Marşımızın şairi olarak bilir. Evet, gururla söylediğimiz, bağımsızlığımızın sembolü marşımızın şairidir. Peki, bu kadar mı?  Oysa o bir şair olduğu kadar önemli bir düşünürdür de.Kurtuluş Savaşı’nda konuşmaları ile binlerce insanı Milli Mücadele’ye katkı sağlamaya çağıran, hatta cephede askerlerimize konuşmaları ile moral veren çok iyi bir hatiptir.

“Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördümmü yanar ta ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!

Başkan Ekicioğlu aşure dağıttı Başkan Ekicioğlu aşure dağıttı

dizelerinde anlattığı gibi zulüm ve işkenceye maruz kalan milletin içinden adeta bir ışık olarak doğmuştur. 

“Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” düşüncesiyle Kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu‘yu karış karış gezerek ‘İstiklal’ mücadelemizin gerekliliğini halkına aşılamaya çalışmıştır.

“Sözün odun gibi olsun hakikat olsun tek’ sözü onun kişiliğinin aslında aynasıdır. Ölüm ve benzeri bir engel çıkmadıkça verdiği sözü tutardı. Sözünü tutmayanlara insan nazarıyla bakmazdı. Asla yalan söylemezdi. Yalan söyleyenlere de çok kızardı. Ömrü boyunca hep özü ve sözü doğru olarak yaşamıştır. ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyen Vatan şairi Mehmet Akif ‘İstiklal Marşı’nı tüm kalbi ile yazmış, Türk Milletine eşsiz bir armağan bırakmıştır. Aynı zamanda ben milletim için parayla şiir yazmam diyecek kadar da vatanseverdir. Kendisini rahmetle anarken aziz hatırasının önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

“Hatırlar mısın? Doğduğun zaman, sen ağlardın gülerdi alem.

                “Öyle bir yaşam sür ki, ölümün sana gülüş olsun. Halka matem…                      

“Bu duygu ve düşüncelerle Türk Ocakları Kırşehir Şubesi olarak Mehmet Akif Ersoy şairimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

“Ne mutlu Türküm diyene...”(HABER: CEMRE BAYRAM)

Editör: Ayhan Ceylan