KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, halka çağrıda bulundu:

 

“KIRTASİYE ALIŞVERİŞLERİ

YİĞİT AİLESİ'NİN ACI GÜNÜ YİĞİT AİLESİ'NİN ACI GÜNÜ

YEREL ESNAFTAN YAPILMALI”

Okul döneminin yaklaşmasıyla birlikte kırtasiye alışverişlerinin de yoğunlaşmaya başlaması hakkında Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk açıklama yaptı.

Öztürk kırtasiye alışverişinde yerel esnafın tercih edilmesi için çağrıda bulundu.Öztürk açıklamasında, şunları ifade etti:

“2023-2024 eğitim öğretim yılı öğrencilerimize öğretmenlerimize velilerimize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olsun. Tabi eğitim öğretim yılının başlamasıyla velilerimiz kırtasiye alışverişlerine de başladı. Esnaflarımız zor süreçlerden geçti. Yavaş yavaş toparlanmaya çalışıyorlar. Bu dönemler özellikle esnaflarımız için ekonomik önem taşıyor. Vatandaşlarımızdan alışverişlerini yerel esnaflarımızdan yapmalarını rica ediyoruz. Yerel esnafımızın kalkınması şehrimizi de kalkındırır. Bugün 3 harfli marketlerden yaptığınız her alışverişin parası Kırşehir dışına çıkıyor. Ancak yerel esnafımızdan yaptığınız alışverişlerde para şehrimizde kalıyor. Kırtasiyeye verdiğiniz para başka bir esnafa da fayda sağlıyor. İmece usulü oluşturulan ekonomik düzen korunuyor.

“Şehrin her yerine yayılan marketler her kalemden ürün satıyor. Dönemine göre istedikleri ürünleri getirip satışını yapıyorlar. Yaşaması gereken bizim acı tatlı günümüzü bilmeyen zincir market şubeleri değil, iyi günümüzde kötü günümüzde yanımızda olan yerel esnafımızdır. Onların rızkına göz dikenlere cevabı vatandaşımızın vermesi gerekir. Ahi şehrinde esnaflarımızın da Ahilik düsturuyla çalışması önem arz ediyor. İnsan faktörünün olduğu yerde hatalar da elbette olacaktır. Esnaflarımızın da ilkeli bir ticari anlayışla çalışması için gerekli gayreti gösteriyoruz.

“Bu konuda kanuni çalışmalar da sürüyor. TESK Genel Başkanımız gerekli taslakları hazırlayarak Cumhurbaşkanımıza sunmuştur. Her kesimin sorunları göz önünde bulundurularak düzenlenecek olan kanun taslağı yakında yürürlüğe girecektir. O zaman marketler market gibi hizmet vermeye başlayacaklar.” (HABER MERKEZİ)